Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Мексикански министер и уште четири лица загинаа во хеликоптерска несреќа

Министерот за јавна безбедност на сојузната држава Агуаскалиентес во Мексико загина во хеликоптерска несреќа во која загинаа вкупно пет лица, објави гувернерот на таа сојузна држава.

Несреќата е забележана на камера, а видеото објавено на социјалните мрежи покажува како авионот паѓа во празна тревна површина.

Сите пет лица во хеликоптерот загинаа, меѓу кои и министерот за јавна безбедност Хавиер Санчез Мендоза. Несреќата се случила во четвртокот наутро на северот на сојузната држава.

Тере Хименез, гувернерот на државата Агуаскалиентес, изјави дека причината за падот на хеликоптерот најверојатно е несреќа.