Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Џонсон за еден говор во САД заработи повеќе од 300 илјади долари

Напуштањето на шефот на британската влада беше голем политички пораз за него, но нема криза за неговата банкарска сметка, пренесува „Франс прес“.

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон доби повеќе од 325.000 долари за само еден говор на состанокот на американската осигурителна индустрија, покажуваат новите податоци за приходите на британските пратеници.

Кога стана британски премиер во 2019 година, Џонсон мораше да се откаже од пишувањето написи во весници и да држи говори на различни собири.

Откако беше отпуштен во септември, Џонсон ја искористи својата новооткриена слобода за да одржи говор на состанокот на Советот на осигурителни агенти и брокери во Колорадо Спрингс на 14 октомври, за што беше платен 325.150 долари. За да го одржи овој говор, тој го скрати одморот на Карибите.

Записите во регистарот на приходи на британските пратеници покажуваат дека Џонсон, неговата сопруга и двете мали деца имале статус на гости во луксузната зона на аеродромот „Гетвик“ на 7 октомври, но и дека се вратиле на 22 октомври.

И покрај тоа, сменетиот премиер некои работи ги прави бесплатно, па без паричен надомест е регистриран како претседател на „Конзервативни пријатели на Украина“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе