Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Нападната Русија: Уништени борбени хеликоптери

Кон крајот на октомври, силна експлозија ја потресе руската база во близина на границата со Латвија, при што беа уништени два нивни нападни хеликоптери.

Министерството за одбрана на Украина ја објави веста во Телеграм, без директно да преземе одговорност.

Според информативната платформа База, а информацијата ја потврди и Министерството за одбрана на Украина, со активирање на експлозив се уништени два хеликоптери Камов Ка-52 Хокум-Б и еден Ми28Н. Оштетени се уште два хеликоптери. Наводно, на еден хеликоптер бил прикачен 400 грама експлозив ТНТ, кој од непозната причина не се активирал.

Ако се е точно, тогаш ова е прв напад на украинските сили длабоко во руска територија, пишува порталот „Вар историј“. Претходните случаи на саботажа најмногу се случуваа во пограничните региони, најчесто во Белгород и на Крим.

Снимката е направена во текот на денот и прикажува човек во маскирна облека и црни ракавици како склопува експлозивна направа од детонаторите МД-5М и ВЗД-6Ч. Станува збор за направи кои работат со доцнење и до шест часа, а експлозивот бил активиран во текот на ноќта.

Руските медиуми јавија за експлозиите многу брзо откако се случија, но руското Министерство за одбрана се уште не го коментираше случајот. Објавени се бројни извештаи кои откриваат дека безбедноста на аеродромот Керетје со години речиси и да не постои, а неименуван функционер за RSE изјавил дека е прилично лесно да се влезе во воената база.

„Можете да пешачите до авионската патека и да одите во секое блиско село“.

Уништените хеликоптери Ка-52 Алигатор се најнапредните воени возила со кои располага Русија.

Според британското Министерство за одбрана, Русија имала 90 такви хеликоптери на почетокот на инвазијата, но тој број оттогаш е намален. Тие наводно изгубиле најмалку 23 од нив.

Значајно е и тоа што ова е база во која некогаш биле стационирани руски стратешки нуклеарни бомбардери, а непознат број суперсонични бомбардери Туполев Ту-22М веројатно се уште денес таму. Во рамките на базата има многу веројатно складиште за нуклеарни бомби, иако е невозможно да се знае дали моментално има бомби таму и, ако има, колку.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе