Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Трамп не се појави да сведочи пред комисијата на Конгресот

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не се појави на сведочењето пред конгресната комисија, која го истражува нападот на неговите приврзаници на Капитол, што се случи на 6 јануари минатата година, соопшти денеска американскиот Конгрес.

Така, Трамп не одговори на поканата издадена од комисијата во октомври, објавија во заедничка изјава претседателот на комисијата, Бени Томпсон, демократ, и копретседателката Лиз Чејни, републиканец.

„Точно е дека Доналд Трамп, како и неколку негови најблиски сојузници, се крие од истрагата на избраниот комитет и одбива да го направи она што го направија повеќе од 1.000 други сведоци“, објавија Томпсон и Чејни.

Комисијата не соопшти какви следни чекори би можела да преземе против Трамп. Томпсон во интервју за „Њујорк тајмс“ изјави дека не ја исклучува можноста да бара непочитување на тужбата на Конгресот против поранешниот претседател, наведува британската агенција.

Трамп во петокот ја тужеше комисијата на Претставничкиот дом што ги истражуваше смртоносните немири во Капитол на 6 јануари 2021 година во обид да ја блокира поканата на комисијата со која се бара од него да сведочи.

Се очекува републиканците да ја распуштат комисијата доколку ја освојат контролата над Претставничкиот дом на САД на среднорочните избори.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе