Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

(Видео) Протести во Кина, жителите против строгите ковид-мерки

Жителите на кинескиот Гуангжу, град под карантин поради коронавирусот, излегоа на улиците за да го покажат своето противење на строгите мерки против пандемијата.

Снимките и сликите што кружат на социјалните мрежи покажуваат лути демонстранти како ги уриваат бариерите поставени од локалните власти, пишува Си-ен-ен.

Циркулираат снимки на кои се гледаат голем број луѓе кои ги прескокнуваат срушените бариери во градскиот кварт Хаижу, кој се смета за епицентар на епидемијата во градот и е под сè порестриктивен карантин од 5 ноември.

Јавните протести се исклучително ретки во Кина и властите успешно се справуваат со секој обид за критика. Овој протест е јасен знак за зголемен гнев и очај кај јавноста поради строгото спроведување на стратегијата нулта ковид. Гуангжу во вторникот пријави повеќе од 5.100 нови случаи на коронавирус, од кои повеќето немаат симптоми.

Прашањето е дали стратегијата на Кина за борба против коронавирусот навистина може да биде успешна, со оглед на новите варијанти на вирусот, кои бргу се шират, пишува Си-ен-ен. Во вторникот кинеската Национална здравствена комисија објави повеќе од 17.772 нови случаја на инфекција во целата земја, што е највисок вкупен број од април 2021 година, при што Гуангжу сочинува повеќе од една четвртина од тие случаи.

Градот затвори вкупно три области, вклучувајќи го и Хаижу, минатата недела за да го запре ширењето. На жителите им беа воведени низа ограничувања за движење и деловни активности. На ова во последните денови следуваа дополнителни мерки за населбите што беа означени како висок ризик.

Зголемениот број случаи и строгите мерки принудија повеќе жители во Кина да се сомневаат во цената на мерките што властите ги спроведуваат за искоренување на случаите. Високи кинески претставници, вклучително и кинескиот лидер Шји Џјинпинг, ветија дека мерките ќе бидат балансирани со економските и социјалните интереси.

Граѓаните што се во карантин се соочуваат со низа проблеми, како отежнат пристап до медицинска нега, недостиг на храна и други потреби и недоволни приходи поради губење работа. Не постои опција за далечинско работење за да се зачува приходот за вработените.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе