Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Митрополитот Јоаникије: Тито ги поттикнал цетинските советници да прават зло

Ми се чини дека дојде време капелата на Његош да се врати во Ловќен, рече Јоаникије, митрополит на СПЦ во Црна Гора.

– А за да дојде тој блажен момент, да ги вратиме во црквата маченичките светителски коски на Његош, да го исполнат неговиот аманет, бидејќи тој посака како црногорски епископ да почива во црквата што му ја посвети на својот вујко во Ловќен и да ги слуша небесна Литургија таму, низ сите идни векови.- рече тој синоќа на одбележувањето на Денот на Матица Српска.

Јоаникије повторно проговори за Јосип Броз Тито, но овојпат истакна колку „многу вешто се крие“ дека тој стои зад уривањето на поранешната капела на Ловќен.

Тој истакна и дека Тито го „поттикнувал злото“ на советниците од Цетиње.

– Кога почнаа да зборуваат за уривање на капелата и изградба на мавзолеј, тоа не беше толку убедливо, додека Броз не ја посети општина Цетиње и не ги поттикна цетинските советници да прават зло, а потоа, како што рече, се создаде луд углед, како и секогаш. кога ќе се воспостават лажни вредности, тоа ќе донесе големи придобивки за Црна Гора – додаде тој.

Уривањето на капелата, како што рече Јоаникије, претставува „незаконска и неприродна заедница меѓу нацизмот и комунизмот“, пишува Антена М.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе