Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarСветВо тренд...

Зошто маицата што ја носеше Лавров привлече толку големо внимание?

По веста дека министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров итно бил примен во болница во Бали, се огласи портпаролката на министерството Марија Захарова која објави видео во кое ги негира тие наводи.

Она што, сепак, го привлече вниманието на бројните корисници на социјалните мрежи е кошулата што ја носи шефот на руската дипломатија во видеото.

Маица потпишана од американски уметник
Во видеото Лавров носи маица потпишана од американскиот уметник Жан Мишел Баскијат, основачот на уличната уметност, андерграунд сцената и хип-хопот.

Басквит беше на врвот на својата слава во средината на осумдесеттите години на минатиот век, кога добиваше големи нарачки за слики, мурали и графити.

Тој беше голем пријател со основачот на поп-арт, Енди Ворхол, кој беше и еден вид заштитник.

Тој почина во 1988 година поради предозирање со хероин. Имаше само 27 години.

Лежерно издание
– Не ја обликуваше својата уметност заради славата, која не успеа кога дојде неочекувано. Беше омаловажуван, а во последните години од животот беше насилно славен, токму од оние кои не веруваа во него – пишува за Басквит порталот Витраж.

Затоа, не е чудно што корисниците на социјалните мрежи забележаа дека Лавров, кого сме навикнати да го гледаме во прилично формален амбиент, е лежерно облечен во шорцеви и маичка со круната на Баскија.

Случајно или не, изборот на облека на рускиот министер уште повеќе „пука очи“ со оглед на тоа што од почетокот на руската инвазија на Украина, често од Москва може да се слушне дека се во „вредносен конфликт“ со Западот.