Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борељ: Косово и Србија итно треба да најдат начин да ги намалат тензиите

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел најави средба на главните преговарачи на Косово и Србија во Брисел со цел да се најде решение за кризата со регистарските таблички.

По денешниот состанок на Советот на министри за надворешни работи на земјите од ЕУ, Борељ изјави дека е ангажиран како посредник во дијалогот меѓу Белград и Приштина со премиерот на Косово, Албин Курти и со претседателот на Србија, Александар Вучиќ. „да се смират непотребните и контрапродуктивни тензии меѓу Косово и Србија, за да се смират тие тензии кои достигнуваат многу, многу опасно ниво“, беше објавено на веб-страницата на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС).

– Можам да кажам дека се соочуваме со најсериозната, најопасната криза од 2013 година, во последните десет години. Двете страни мора итно да ја покажат својата волја да најдат начин за намалување на овие тензии. Не е прифатливо која било страна да ги прекрши или игнорира своите обврски од дијалогот – рече Борељ.

Тој најави дека главните преговарачи во Брисел ќе почнат да работат на следните чекори.

– Вечерва ќе почнат со работа. Косовската страна веќе пристигнува вечерва. Подготвен сум да ги повикам лидерите, доколку преговарачите успеат да постигнат напредок кон практично решение на прашањето за (регистрационите) таблички пред истекот на рокот 21 ноември. Не можеме да дојдеме до овој датум без договор или ќе бидеме на работ на опасна ситуација – рече Борељ.

Тој оцени дека повлекувањето на Србите од институциите, полицијата и судството создало вакуум на северот на Косово во кој може да се случи најлошото.

– Двете страни треба да покажат поголема флексибилност – рече Борељ.

Тој понатаму рече дека пораката на Советот е јасна дека е потребен јасен напредок.

– Дадовме предлог. Им благодарам на Германија и Франција што силно го поддржаа овој предлог. Косовските Срби треба да се вратат во институциите, косовските власти мора да покажат флексибилност на регистарските таблички и без одлагање да работат на имплементација на договорот за Заедницата/Асоцијацијата на општините со српско мнозинство – рече Борељ.

Тој нагласи дека се очекува европско однесување од партнерите кои се стремат кон европска иднина.

– Очекуваме подготвеност за изнаоѓање европски решенија: тоа е основниот предуслов. Сега се на крстопат. Тие треба да одлучат по кој пат сакаат да одат: кон Европската унија или кон минатото – рече високиот претставник на ЕУ.

Српските претставници се повлекоа од косовското Собрание и Владата, како и од сите институции во четири општини на северот на Косово, вклучително и полицијата и судството, откако директорот на Регионалната управа на полицијата во Северна Митровица, Ненад Ѓуриќ, беше суспендиран поради одбивајќи да ја спроведе одлуката на Владата за санкционирање на граѓаните со нерегистрирани возила.

Српската листа соопшти дека нивната одлука останува во сила додека Приштина не ги повлече одлуките за пререгистрација на регистарските таблички и не формира Заедница на општини со српско мнозинство во согласност со Првиот бриселски договор.

Владата на Косово и покрај барањата на САД и ЕУ за одложување на пререгистрацијата за десет месеци, остана на ставот да ја примени одлуката за постепено санкционирање на сопствениците на возила кои веќе немаат таблички РКС. Според таа одлука, по 20 дена опомени, од 21 април треба да почне казната од 150 евра.