Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Турција не прифаќа сочувство од САД во врска со нападот во Истанбул

Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, изјави дека земјата не ја прифаќа пораката на сочувство на САД во врска со терористичкиот напад во Истанбул.

Портпаролката на Белата куќа, Кетрин Жан-Пјер, во писмена изјава напиша дека САД најостро го осудуваат „актот на насилство што се случи во Истанбул“.

Шест лица загинаа, а 81 се повредени во експлозија на улицата Истиклал за која властите велат дека ја извршил сирискиот разгранок на Курдистанската работничка партија (ПКК), која Турција ја смета за терористичка организација.

Уапсената осомничена признала дека наредбата за нападот ја добила од центарот на терористичката организација во Кобане, Сирија, соопштија турските власти.

Во изјава за новинарите на местото на експлозијата министерот за внатрешни работи рече дека лицето одговорно за нападот ќе побегнело во Грција доколку не бил фатено.

Тој рече дека е уапсен и оној што го планирал нападот, пренесуваат медиумите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе