Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Руската армија ќе се повлече од градот Нова Каховка

Руската армија најави дека ќе се повлече од градот Нова Каховка, каде што се наоѓа клучната брана на реката Днепар, откако ќе го напушти Херсон на крајот на оваа недела.

Првиот човек на проруската влада Павел Филипчук изјави дека градската администрација и жителите ќе се повлечат на безбедна локација.

„Жителите на 15-километарската област околу градот треба да се подготват за заминување. Владата е загрижена за браната, која може да биде оштетена од проектили, што би предизвикало поплави“, рече Филипчук.

Филипчук тврди дека украинските сили ја означиле градската администрација како наводна, „прва цел на терористички напад“.

„Жителите треба да се подготват за заминување во јужниот руски регион Краснодар, каде што ќе бидат сместени во загреани станови, ќе добиваат редовен оброк и финансиска помош од 100.000 рубли“, додаде Филипчук.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе