Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Лавров: САД и НАТО се обидуваат да го преземат азиско-пацифичкиот регион

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Западот ја милитаризира Југоисточна Азија во обид да ги контролира руските и кинеските интереси.

Говорејќи на прес-конференција на крајот од самитот на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) во Пном Пен, Лавров ги прекори САД за нивните акции во регионот, кој и Русија и Западот го гледаат како потенцијално стратегиско геополитичко бојно поле во регионот за децениите што доаѓаат.

„САД и нивните сојузници во НАТО се обидуваат да го контролираат овој простор“, им рече Лавров на новинарите.

Додаде дека индо-пацифичката стратегија на американскиот претседател Џозеф Бајден е обид да се заобиколат инклузивни структури за регионална соработка и ќе вклучи милитаризација на овој регион со очигледен фокус на задржување на Кина и ограничување на руските интереси во азиско-пацифичкиот регион.

Бајден им рече на лидерите од Југоисточна Азија дека Вашингтон е посветен на изградба на Индо-Пацифик кој е слободен и отворен, стабилен и просперитетен, издржлив и безбеден, нагласувајќи го Сеопфатното стратешко партнерство меѓу САД и регионот.

Ниту САД, ниту Русија се членки на АСЕАН, 10-члената група на земји од Југоисточна Азија, но неколку светски лидери присуствуваа на разговорите пред самитот на Г-20 следната недела во Бали.