19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин: Русија е подготвена да помогне во стабилизирањето на односите меѓу Таџикистан и Киргистан

Русија е подготвена да учествува во стабилизирање на ситуацијата на границата меѓу Таџикистан и Киргистан, изјави рускиот претседател Владимир Путин по денешните разговори со лидерите на Киргистан и Таџикистан.

„Путин ја потврди подготвеноста на Русија да ја обезбеди потребната помош со цел обезбедување на безбедноста на границата меѓу Киргистан и Таџикистан“, се вели во соопштението на Кремљ.

„Путин апелираше до двете страни да спречат понатамошна ескалација на ситуацијата и да преземат мерки за решавање на проблемите на мирен, политички и дипломатски начин што е можно поскоро“, истакнуваат од Кремљ.