16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борел во Њујорк ќе се сретне со лидерите на Западен Балкан

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Џозеф Борел, ќе престојува во Њујорк на 77. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, каде, меѓу другото, ќе се сретне и со лидерите на земјите од Западен Балкан, соопштено е на веб-страницата на Европската унија (ЕЕАС).

Тој денеска ќе се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, а утре ќе учествува на панел посветен на Украина и глобалните кризи („Од Украина до Америка: зајакнување на закрепнувањето од глобалните земјотреси“), заедно со министерот за За надворешни работи на Украина Дмитро Кулеб и министерот за надворешни работи на Гватемала од Марио Букар, меѓу другите.

Се очекува тој да одржи прес-конференција на крајот од средбата во 22:00 часот по средноевропско време.