33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Професорот од Јеил: Планот на Путин е ужасен, функционира на три различни нивоа

Историчарот од Универзитетот Јеил, Тимоти Снајдер, рече дека верува оти рускиот претседател Владимир Путин сака да изгладне некои земји во светот за да ја добие војната во Украина.

Тој посочи дека Путин ја користи нестабилноста на синџирот на снабдување со храна во своја полза. Тој ја нарече стратегијата на рускиот претседател последно поглавје во политиката на глад.

– Русија има план да создаде глад. Владимир Путин се подготвува да изгладне голем број земји во развој како дел од следната фаза од неговата војна во Европа. Во нормални времиња, Украина е водечки извозник на прехранбени производи. Руската поморска блокада сега ја спречува Украина да извезува жито, напиша Снајдер во серија објави на Твитер.

Тој изјави дека десетици милиони тони храна ќе скапуваат во силосите доколку продолжи блокадата.

– Планот на Путин за глад е толку страшен што е многу тешко да се разбере. Исто така, имаме тенденција да заборавиме колку храната е во центарот на политичкиот интерес – вели Снајдер, кој откри дека идејата дека контролирањето на украинското жито може да го промени светот не е нова и дека и Сталин и Хитлер сакаат да го сторат тоа.

Снајдер рече дека ужасниот план на Путин функционира на три нивоа.

– Верувам дека планот на Путин за глад е наменет да функционира на три нивоа. Прво, тоа е дел од поголем обид да се уништи украинската држава со прекин на нејзиниот извоз. Планот на Путин за глад исто така има за цел да генерира бегалци од Северна Африка и Блискиот Исток, област која најчесто ја храни Украина. Тоа би создало нестабилност во ЕУ.

Конечно, и она што е најстрашно, гладот ​​во светот е неопходна позадина за руската пропагандна кампања против Украина. Вистинската масовна смрт е потребна како позадина за пропаганден натпревар. „Кога ќе започнат немирите за храна и ќе се прошири гладот, руската пропаганда ќе ја обвини Украина и ќе повика на признавање на територијалните придобивки на Русија во Украина и укинување на сите санкции“, рече Снајдер.