11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТМОЗАИК

Претходно затворена знаменитост на Венеција за првпат е достапнa за јавноста

Импресивните аркади што со векови го опкружуваат плоштадот „Сан Марко“ во Венеција отелотворуваат елеганција на воден град, хармонија и архитектонско значење.

A сега, ренесансната палата чии галерии се протегаат колку што може да достигне погледот кон северната страна на плоштадот, првпат e отворена за јавност, по тригодишно реновирање.

Зградата позната како Procuratie Vecchie, која моментално е во сопственост на италијанската осигурителна компанија Generali, долго време беше седиште на обвинителите на „Сан Марко“, кои со векови управуваа со имотот на црквата во богатата Венеција, далеку од очите на јавноста.

Ексклузивната покана до локалните жители конечно да ја видат внатрешноста на познатата палата по инаугурацијата минатиот петок привлече резервации од повеќе од 3.000 венецијци. Нејзините врати сега се отворени за туристи од целиот свет.

Изградена во 12. век, Procuratie Vecchie била уништена во пожар во 1512 година, а во 1538 година, венецијанско-византиската зграда ја замени скапоцен камен во класичен стил на ренесансата, чии сводови – заедно со базиликата и камбанаријата – се едни од најпрепознатливите слики на плоштадот „Сан Марко“.

„Иако Piazza San Marco е еден од најпознатите плоштади во светот, никој од нас всушност не знаеше што се крие зад тие фасади“, изјави реставраторот Чиперфилд за „АФП“, додавајќи дека вистинска реткост е толку голем плоштад да има толку кохерентна фасада.

„Површно сè изгледа како да било изградено во еден момент, но го граделе голем број архитекти повеќе од 100 години.“

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Вооружени чувари во Венеција го контролираат приливот на туристи

M T