Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСветВо тренд...

Додадени на официјалниот список: Девет нови симптоми на коронавирусот

Официјалната листа на симптоми на ковид-19 е проширена и сега вклучува девет нови знаци на зараза со коронавирусот.

Британската Агенција за здравствена безбедност ја ажурираше листата на симптоми кои сега вклучуваат болки во грлото, болки во мускулите и дијареја, пишува Би-би-си.

Промената се случува повеќе од две години по почетокот на пандемијата и само неколку дена откако беше прекинато бесплатното тестирање во Англија.

Сепак, агенцијата предупредува дека многу од новите симптоми се многу слични на оние кај настинката и грипот.

Оригиналните симптоми на заразата со коронавирусот кои се идентификувани во Велика Британија се:

– температура

– континуирана кашлица

– губење на мирисот и вкусот

Од почетокот на пандемијата, познато е дека овие три симптоми се само врвот на ледениот брег. Светската здравствена организација (СЗО) веќе некое време користи подолг список на симптоми.

Сепак, во Британија веќе извесно време се води дебата за тоа кои симптоми треба да се сметаат за индикација за тестирање на ковид. Главоболката е, на пример, познат симптом на ковид, но нема да се тестира секој човек што има главоболка.

Новата листа на симптоми во Британија ги вклучува следните девет:
– краток здив

– чувство на замор и исцрпеност

– болки во телото

– главоболка

– воспалено грло

– затнат нос или течење на носот

– губење на апетитот

– дијареја (пролив)

– чувство на гадење или повраќање

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе