8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Грција од денес трета доза за најчувствителните и постарите од 60 години

Грција ја прави достапна третата доза на вакцината против коронавирус за граѓаните од ранливите групи и постарите од 60 години, објавија денеска експертите од грчкото Министерство за здравство, со надеж дека со овој чекор ќе го спречат зголемувањето на бројот на новозаразени со делта-сојот на коронавирус, објавија тамошните медиуми.

Вчера, во оваа земја беа потврдени 1.608 новозаразени и 51 смртни случаи од Ковид-19.

Во Грција, досега се дистрибуирани повеќе од 11,8 милиони дози вакцини, а 56% од населението е целосно вакцинирано.