Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Наука Во тренд...

НАСА предупредува: Месечината ќе предизвикува поплави во 2030-тите

Многу градови на брегот на Соединетите држави имаат проблем со поплави што се јавуваат поради плимата и осеката, или периодичното зголемување на нивото на морето. Националната агенција за океани и атмосфера на САД (НАОА) објави повеќе од 600 такви поплави во 2019 година.

Експертите на НАСА, од друга страна, предвидуваат уште поголеми проблеми од средината на 2030-тите, како резултат на покачувањето на нивото на морето, но и циклусот на месечината.

Според новото истражување, за десет години ќе започнат поплави што ќе се појават во серија од еден месец или подолго, во зависност од положбата на Месечината, Земјата и Сонцето. Комбинација на гравитационото влечење на Месечината, зголемувањето на нивото на морето и климатските промени
Кога Месечината, Земјата и Сонцето ќе се усогласат едни со други на одреден начин, нивното гравитационо дејство делува на океанот, па крајбрежните градови наскоро би можеле да наидат на поплави што се случуваат секој втор ден, пишува НАСА.

– Ниско поставените области во близина на нивото на морето се повеќе се изложени на ризик од зголемено поплавување и ова само ќе се влоши. Комбинацијата на гравитационото влечење на Месечината, зголемувањето на нивото на морето и климатските промени ќе доведат до уште полоши поплави на нашите брегови, но и низ целиот свет – изјави менаџерот на НАСА, Бил Нелсон.

Како Месечината може да предизвика големи поплави?

Многумина сега го поставуваат прашањето – како Месечината може да влијае на зголемувањето на фреквенцијата на поплавите? Зарем Месечината нема своја фиксирана орбита околу Земјата? И, дали може дополнително да влијае на нивото на морето, со познати ефекти на плимата и осеката?
Одговорот е да. Имено, на секои 18,6 години, Месечината поминува низ циклус на мали промени во орбитата наречена Месечево мирување (англ. Lunar standstill). Тоа не е нов или опасен процес; првпат е снимен во 1728 година.

Иако Месечината влијае на плимата и осеката секојдневно, влијанието на нејзината гравитациона сила не е со еднаква сила секоја година. Бидејќи во текот на 18,6-годишниот циклус претрпува промени во орбитата, односно ја менува својата позиција во однос на Земјата, тој е исто така одговорен за дополнителни промени во плимата и осеката.

Во првата половина од циклусот, тој предизвикува плима што е пониска од просечната и плима што е поголема. Во втората половина, плимата се зголемува и се намалува паѓачката плима. Така, првата половина на 18,6-годишниот лунарен циклус го потиснува ефектот на покачување на нивото на морето, додека втората го зголемува. Сепак, поради глобалниот пораст на нивото на морето, плимата и осеката само се зголемуваат, па затоа наскоро ќе имаме се повеќе проблеми со поплавите.

Месечината сега е во фаза на циклус кога плимата се засилува, но засега сè уште нема значителни поплави, ако го погледнеме просекот за таа област. Сепак, во 2030те години, нема да имаме толку среќа бидејќи дотогаш нивото на морето ќе се искачи уште повеќе, така што жителите на скоро сите крајбрежни области на САД и Хаваи чекаат почести, односно значителни поплави, наведува НАСА.

Можеби ќе ве интересира

Бучковски: Промените што ги ветија Петков и Василев се позитивно прифатени во Северна Македонија

M T

Безос ја тужи НАСА за изборот на Илон Маск, на кого му додели 2,9 милијарди долари за летало на Месечината

M T

Безос понуди 2 милијарди долари за да се врати во трка за Месечината

M T

Кина започнува вселенска мисија на Месечината

CENTAR MKD