8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик ТОП ВЕСТИ

Научниците направија лепак од змиски отров кој експресно го запира крварењето

Научен тим составен од експерти од Канада и Кина направи лепак за кожа што престанува да крвари во рок од 45 секунди.

Научното списание Science Adventures ги објави резултатите од научните истражувања за потенцијалните лековити својства на ензимот батроксобин, кој се наоѓа во отровот на змиските отвори, најчесто во отровот на поскокот.

Научниот тим се состоеше од истражувачи од Универзитетот Манитоба во Канада, Западен универзитет во Лондон и Воено-медицински универзитет во кинескиот град Чонгкинг.

Кибрет Меквининт од Западниот универзитет изјави дека змискиот отров убива со разредување на крвта или делување на нервниот систем и дека батроксобинот предизвикува згрутчување на крвта.
„Како научници, прашавме дали можеме да направиме пресврт и да го искористиме како еден вид помош и лек. Еве, успеавме да дојдеме до позитивен одговор “, рече Макванинт.

Тој објасни дека во лабораторијата успеале да направат лепило засновано на ензими од змиски отров што може да се користи на терен за да се запре крварењето од разни повреди.

Ензимот ќе се активира со посебен ласер или со загревање со помош на ламба за паметен телефон.
Истражувањата покажаа дека лепило од овој тип е десет пати поефикасно од фибринското лепило што веќе се користи за медицински цели.

Новоразвиеното лепило се очекува да биде во масовна комерцијална употреба за пет години.