22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикЗдравје

Перфекционизмот го попречува напредокот: Еве зошто наглите промени во навиките не се добри

Во човечката природа е да сака да биде најдобар и да го има најдоброто од сè.

Сепак, желбата за совршенство може негативно да влијае на луѓето.

Денес перфекционизмот мачи многу луѓе.

Се чини дека секој сака да има совршен изглед, врска, работа, училиште, оценки итн.

Го спречува успехот, здравјето, начинот на размислување, па дури и продуктивноста.

Накратко, перфекционизмот често го ограничува и го отежнува животот.

Во човечката природа е да сака да биде најдобар и да го има најдоброто од сè.

Сепак, желбата за совршенство може да има негативно влијание врз луѓето.

Ако не сте среќни поради некои ваши навики и ги сметате за лоши, а од друга страна ви е тешко да прекинете со нив еднаш засекогаш, прифатете дека „еднаш засекогаш“ не мора да биде, а во некои случаи, тоа не треба да биде веднаш.

Сакате да бидете физички поактивни? Не мора веднаш да трчате маратон ако не сакате.

Тоа не е ни реално, а може да биде многу лошо за вашето здравје ако се обидете наеднаш да се изложите на таков напор.

За почеток, почнете со редовни подолги прошетки.

Подоцна, можете да се придружите на теретана или некој друг вид на активност како пилатес, јога или пливање – што и да ви се допаѓа најмногу.

Сакате да изгубите тежина или едноставно да се храните поздраво – не мора веднаш да започнувате строги диети.

Би било голем шок за организмот наеднаш да ги исфрли од исхраната сите оние намирници за кои сметате дека се нездрави, а сакате да ги јадете.

За почеток, не јадете леб или тестенини од бело брашно, префрлете се на помалку штетни опции како ржан леб или тестенини.

Ако не можете да замислите утро без слатко кафе – заменете ја лажичката бел шеќер со кафеав шеќер во вашето кафе ова утро.

Дали користите многу масло во подготовката на храната? Обидете се да печете што повеќе оброци во рерната.

Така, само една лажица маслиново масло ќе ви биде доволна за да подготвите вкусен, здрав оброк.

Дали сакате да се откажете од цигарите, но не ви е лесно да се одлучите на тој чекор и да се откажете од никотинот и тутунот засекогаш?

Верувајте дека не сте единствените. Светската статистика покажува дека од 100 луѓе кои се обидуваат да се откажат од пушењето, само три до пет од нив го прават тоа подолго од шест месеци.

Во тој случај, потребно е да се најде начин да им се помогне и на нив.

Информирајте се и изберете докажани помалку штетни алтернативи на цигарите, кои не го согоруваат тутунот и не создаваат чад, кој е главниот виновник за болестите поврзани со пушењето.

Овие алтернативи не се без ризик и не се исто како целосно откажување од пушење, но веќе бројните научни студии покажуваат дека доколку се проверени и засновани на наука, тогаш се подобра опција отколку да продолжите да пушите.

Перфекционизмот не мора да биде лош.

Имајте на ум дека перфекционизмот не е сосема лош.

Еден аспект на перфекционизмот наречен „перфекционистички стремеж“ вклучува поставување високи лични стандарди и работа кон тие цели на проактивен начин. Лошата страна на перфекционизмот, наречена „перфекционистичка грижа“, може да биде поштетна кога луѓето постојано се грижат за тоа дека ќе згрешат, ќе ги разочараат другите или дека нема да ги исполнат сопствените неверојатно високи стандарди.

Можеби ќе ве интересира

Во Велика Британија по смртта на кралицата следат промени – Од химната до парите

M T

СДСМ: 31 година сме на страна на државноста и напредокот

M T

Москва не очекува промени во односите со Велика Британија по изборот на Трас

M T

Венера влегува во Лав, време е за ризични промени: Овенот мора да се чува од безработица, а ракот од ароганцијата

M T

WhatsApp воведува промена која корисниците ја посакуваат со години

M T

Европска недела на имунизација – Одбележување на напредокот и на потенцијалот на вакцините за овозможување квалитетен долг живот

M T