6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » месечина
CentarМозаикНаука

Откриен нов минерал на Месечината: Важен напредок за разбирање на еволуцијата

M T
Кинеските научници тврдат дека откриле нов минерал на Месечината, што ја прави Кина првата земја која постигнала таков успех. За време на прес-конференција, потпретседателот на...
CentarМозаикХороскоп

Најдолгото затемнување на Месечината во историјата ќе им го направи животот пекол на овие хороскопски знаци

M T
Иако затемнувањето на Месечината се очекува дури во ноември, астролозите веруваат дека неговото влијание може да се почувствува веќе сега. она што го издвојува ова...
БизнисСвет

Безос ја тужи НАСА за изборот на Илон Маск, на кого му додели 2,9 милијарди долари за летало на Месечината

M T
Компанијата „Блу ориџин“ на американскиот милијардер Џеф Безос ја тужеше американската влада поради одлуката НАСА да ѝ додели на компанијата на Илон Маск – „СпејсX“...
CentarНаукаВо тренд...

НАСА предупредува: Месечината ќе предизвикува поплави во 2030-тите

M T
Многу градови на брегот на Соединетите држави имаат проблем со поплави што се јавуваат поради плимата и осеката, или периодичното зголемување на нивото на морето....
Наука

Кина започнува вселенска мисија на Месечината

CENTAR MKD
Кина планира да лансира беспилотно летало на Месечината оваа недела, кое би требало да донесе примероци од Месечината и тоа ќе биде првиот обид на...