22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Силен град го погоди Преспанскиот регион – опустошени јаболковите насади

Силен град денеска ја погоди речиси цела Преспа, при што се бележат сериозни штети на јаболковите насади.

Особено погодени се селата Царев Двор, Дрмени, Евла и други околни места.

Според информациите властите најавија дека во понеделник ќе биде објавен јавен повик за пријавување на штети, а во најкус можен рок ќе се формира општинска комисија која ќе направи проценка на штетите.


(фото архива)

Од УХМР најавуваат лошо време и понатаму. До недела продолжува периодот на променливо облачно и нестабилно време, претпладне со сончеви периоди, а околу пладне и попладне на повеќе со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град, се вели во метеопредупредувањето на УХМР.

Можеби ќе ве интересира

Силно невреме и град со големина на лешник го погоди Берово

CENTAR MKD

Ресенскиот портал Prespasky.com наполни 15-години, основан е како прв интернет регионален интернет портал во Македонија!

CENTAR MKD

(ВИДЕО) Силно невреме проследено со град вечерва во делови од Преспа

CENTAR MKD