28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Нема веќе високи казни за сообраќајни прекршоци – Најниската казна ќе биде 900 денари

На денешната седница, Владата на Македонија усвои предлози и измени на серија закони од надлежност на Министерството за внатрешни работи заради усогласувањето со претходно донесениот Законот за прекршоци.

Со овие усогласувања во делот на казнената политика во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата се предвидени значителни намалувања на казните и тие ќе изнесуваат од 15 (околу 900 денари) до 250 евра (околу 15.400 денари) како највисока граница, освен за животозагрижувачки прекршоци кои остануваат исти, и се укинува мандатниот платен налог, односно сите платни налози ќе бидат прекршочни.

Можеби ќе ве интересира

199 сообраќајни прекршоци во Скопје, 44 за брзо возење, 18 без возачка дозвола

M T

Русија бара Приштина веднаш да ја повлече полицијата од северот на Косово

M T

173 сообраќајни прекршоци во Скопје, 48 за брзо возење

M T