9 C
Скопје
24. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Свет

Ердоган убеден: Апсолутно ќе ја завршиме работата што ја почнавме

„Апсолутно ќе ја завршиме работата што ја почнавме“,рече Реџеп Таип Ердоган и додаде дека борбата ќе продолжи до конечната победа.

Тој уште и додаде – Одлучни сме да ја продолжиме операцијата до крај, и покрај заканите.

Ердоган oва го изјави денеска во Баку, по најавите од Европската Унија за забрана за извоз на оружје во Турција.

Претседателот на Турција во својот говор упати порака на осуда до ЕУ и Арапската лига поради нивните критики за турската акција и побара меѓународни средства за плановите на Турција за создавање „безбедносни зони“ во североисточна Сирија.