Секогаш во средиштето на збиднувањата...

САД и Кина пред договор, се ближи крајот на трговската војна

САД и Кина се многу блиску до крај на трговската војна, изјави американскиот претседател Доналд Трамп по средбата со кинескиот вицепремиер Лиу Хео во Вашингтон. Трамп додаде дека САД и Кина постигнале значајна прва фаза од трговскиот договор, постигнувајќи договор за интелектуалната сопственост, финансиските услуги и големите земјоделски набавки.

Според него, ќе бидат потребни пет недели за изготвување на текстот на договорот. Американската агенција „Блумберг“ претходно објави дека САД и Кина успеале да постигнат делумни договори од областа на трговијата, со цел да се стави крај на трговската војна меѓу двете земји./Makfax