Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Алјаска: Пет лица загинаа во судир на два хидроавиони

Пет лица загинаа, а еден патник се води за исчезнат при судир на два хидроавиони на Алјаска. Авионите презувале туристи од крузер, соопшти компанијата што го оганизирала летот.

Хидроавионите Бивер и Отер превезувале 16 патници од бродот „Ројал принцес“ на компанијата „Принцес крузис“, која организира патувања. Тие се судриле за време на летот од непозната причина околу 23 часот синоќа во близина на Кетчикан, во поодалечен дел на американската сојузна држава Алјаска, на Арктикот.

error: Соддржината е заштитена.