Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Објавено видео од уривањето на кулата на Нотр Дам

Врвот на кулата на катедралата Нотр Дам во Париз се урна во големиот пожар кој избувна околу 18.50 часот.

На социјалните мрежи е објавено видео од моментот на уривање на кулата која со години била во лоша состојба поради што е почната реконструкција, која требало да заврши во 2022 година.

Причината за пожарот сè уште не е позната.

Катедралата Нотр Дам е една од најпознатите во светот, а годишно ја посетуваат околу милион луѓе. Нејзиното реновирање почнало кога се појавиле пукнатини во градбата и се стравувало дека структурата може да стане нестабилна и опасна за луѓето.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на „Твитер“ напиша:

„Тажен сум, гори дел од нас. Ова е трагедија за целата нација“.