Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Заев: Пендаровски е фаворит, сакаме да победи на кристално чисти избори

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5, вели дека власта ќе направи се претседателските избори да бидат кристално чисти и демократски, затоа што, како што потенцира нивниот кандидат е огромен фаворит и сакаат тој да победи на едни такви избори.

Фаворитската улога, како што рече во емисијата „Само Вистина“ произлегува од тоа што Стево Пендаровски многу добро котира и кај Македонците, но и кај Албанците, Турците, Бошњаците и останатите етнички заедници во земјава, но, и поради тоа што зад неговата кандидатура застанала 31 политичка партија.

-Како фаворити, наша цел, желба и задача е да победиме на кристално чисти избори и да нема тронка сомневање. Треба да имаме претседател кој ќе биде претседател на сите граѓани без разлика дали гласале за него или биле против и без разлика на етничката припадност, рече премиерот Заев.