Yearly Archives

2018

Солдеин бизнис во регионот: За килограм од ова плаќаат 100.000 долари, а еве како се добива

Пчеларите во општина Сврљиг, која има најмногу кошници во Србија, освен производство на мед, млеч и прополис, започнале да се занимаваат и со производство на пчелин отров, пишува Б92. Апитоксинот на светскиот пазар достигнува цена и до…

„Мојата сопруга имаше прослава во фирмата, но не можев ни да помислам дека ќе го направи ова“

Мојата сопруга имаше прослава во фирмата и како што рече не можела да се извлече бидејќи требала да добие награда за најдобар работник. Останав во станот со близнаците од 6 месеци, а таа рече дека ќе дојде што побргу. Времето…

Луѓето со кафеави очи имаат необична моќ за која ни самите не се свесни

Имате ли кафеави очи? Неодамнешни студии покажале доста интересни работи за луѓето со кафеави очи. Се смета дека луѓето кои имаат кафеави очи имаат необична моќ која им помага да ја освојат довербата на другите луѓе. Благодарение на…

Се посрамотила на родителски состанок: Кога и покажале што нацртала ќерката за домашно, пропаднала…

Мајката Маргарет Стивенсон од Килмарнок во Шкотска доживеала невиден срам кога дошла на родителски состанок во училиштето на својата ќерка. Оваа 39-годишна мајка сакала да пропадне во земја кога видела што нацртала нејзината седумгодишна…

Возачите огорчени: На домашните адреси им стигнале високи казни

Сообраќајните казни се фрустрирачки, особено кога ќе дојдат изненадно и со закаснување од неколку години. Токму тоа им се случило на бројни возачи од Австрија кои летувале во Хрватска. Австриските возачи во своите поштенски сандачиња…

(Видео) Заев: Македонија мора да носи одлуки, во кал сме поради калкуланството од изминатите години

Знам дека Кратово, како и цела Македонија, ќе донесе вистинска историска одлука за европска Македонија. Ова е неповторлива шанса и еден од оние моменти кога во прашање е што ние може да направиме за државата, порача премиерот Зоран Заев на…

Не запираат супер вестите од Владатата: Над 70 илјади деца од Македонија ќе добиваат финансиска…

Искоренување на детската сиромаштија е главната цел во социјалната реформа, кажа на денешната прес конференција министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Таа рече дека со досегашните законски решенија детски додаток примаат…

Овој човек одлучил да го поправи прозорот на својот автомобил. Кога видел што се крие во вратата,…

Секој од нас сонува еден ден да добие на лотарија или на некој начин сосема изненадно да се збогати. Многу пати сме слушнале приказни за тоа како некој случајно ископал некоја драгоценост во својот двор. Сме слушнале и за луѓе кои…

Толку ќе се збогатат, што нема да знаат што со парите – дали сте еден од овие хороскопски…

Девица: среќен ден: среда, среќни броеви: 5, 14, 23, 32, 41, 50, среќни бои: бела, жолта, сива, портокалова Девицата е највреден и најразионален знак. Родените под овој знак се перфекционисти и знаат да делуваат разумно, па се барани за…

Кога љубовта ќе исчезне: Работи кои жена ги прави кога веќе ништо не чувствува кон вас

Ова се некои работи кои жените ги прават кога веќе не им се допаѓате… Не комуницирате како порано: Претходно нормално сте комуницирале, а сега не покренува никаква тема и покажува како да не сака да се оптеретува со тоа. Изговори: …

Келнерка добила 400 долари бакшиш, а кога отишла да се заблагодари ја дочекало големо изненадување

Кајла Чандара е келнерка во два ресторани на Хаваи. Била во лоша финансиска ситуација и поради тоа го напуштила школувањето како би заработувала. Тогаш еден ден се случило нешто што ја оставило без текст.…

Направете го ова и зголемете ги шансите за прилив на пари во вашата куќа

Ако мачите мака со парите, се прашувате кога и вам ќе ви тргне во живтот, пробајте со овие трикови. Многумина тврдат дека функционира. Фенг шуи е древна кинеска вештина. Таа верува дека некои аспекти од животот можете да ги унапредите…

Предупредување: Ако видите паричка вака заглавена на бравата од вашиот автомобил, реагирајте…

Еве нешто на кое секако треба да обратите внимание. Монета заглавена во бравата на вашиот автомобил. Верувале или не, овој сосема едноставен трик на крадците им овозможува да го украдат вашиот автомобил. Звучи неверојатно што покрај…

Се огласи Џорџ Буш во врска со Македонија: Излезете на референдум!

Уште од првиот ден на вашата независност, Соединетите Американски Држави се ваш постојан пријател, рече поранешниот претседател Џорџ В. Буш, во писмо до македонскиот народ, кое вечерва го објави Атлантскиот совет во Вашингтон – пренесе …

Нов хорор во регионот по тројното убиство во Дебар – го убиле на спиење со шише вино

Нов хорор го потресе регионот по крвавото тројно убиство во Дебар. Брачен пар од Србија со шише вино на спиење уби гостин. Полицијата веднаш ги уапсила Т.А. и Ж.А откако на 14. септември сопружниците убиле со шише вино 70-годишен маж кој…

Убиен познатиот ММА борец вечерва: Цел крвав лежел во ресторан, полицијата го бара убиецот

Страшен настан вечерва се случи во Србија, кога го убиле познатиот ММА борец Радош Јоксимовиќ. Напаѓачот дошол на мотор и го изрешетал со куршуми додека седел во ресторан. Веднаш притрчале келнерите, а на Радош од устата му течела крв…

(Видео) По силното невреме, автопатот изгледа како река

Ураганот Флоренс, кој го погоди источното крајбрежје на САД, зад себе остави најмалку 32 мртви. Од нив, 25 загинаа во Северна Каролина, шест во Јужна Каролина, а едно лице почина во Вирџинија. https://www.youtube.com/watch?v=QTlcC7gupWw…

Цел регион плаче: Излегол да се напие вода, па загинал – Младен не го дочека ни 7. роденден

Малолетниот Младен Г. од селото Злот кај Бор, почина на лице место во сообраќајна несреќа која вчера се случила на патот Прокуплје-Мала Плана. Неутешната мајка Санла низ солзи за српските медиуми открила дека Младен во октомври требало…

Потпишан договорот за взаемно признавање на возачките дозволи со СР Германија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на СР Германија Томас Герберих денеска во Скопје ја потпишаа заедничката декларација меѓу македонското МВР и германското сојузно министерство за транспорт и дигитална…