Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ЕУ не го менува ставот за Каталонија, без оглед на резултатите од изборите

Европската Унија нема да го промени својот став за Каталонија по изборите на кои партиите што се залагаат за независност освоија мнозинство во регионалниот парламент.
„Нашиот став во врска со прашањето за Каталонија е добро познат и често се повторува на сите нивоа. Тој нема да се промени“, изјави портпаролот на Европската комисија, Александер Винтерштајн.
Бидејќи станува збор за регионални избори, додаде тој, Европската комисија нема да ги коментира остварените резултати.
Врз основа на 99,8 отсто преброени гласови, трите партии што се залагаат за независност на Каталонија освоиле 70 места во парламентот на овој шпански регион кој брои 135 пратенички места.
Колку за потсетување, Европската комисија претходно одржаниот референдум за независност на Каталонија го прогласи за неуставен.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе