1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Пожар во фитнес-центар во Јужна Кореја, загинаа 28 лица

Во пожар што изби во подрум на осумкатница во фитнес-центар во јужнокорејскиот град Дјечепм и потоа зафати цела зграда настрадаа 28 лица.
Локалната противпожарна служба објави дека  се повредени 26 лица.
Меѓу загинатите најголем број се оние кои користеле сауна на вториот и третиот кат поради што им било потешко да побегнат.
Повикувајќи се на неименувани извори, „Ројтерс“ пренесе дека пожарот избил во автомобил паркиран на првиот кат, а потоа се проширил.