13.8 C
Скопје
31. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Вучиќ во тридневна посета на Русија, утре ќе се сретне со Путин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја започнува тридневната посета во Русија за време на која ќе оствари средба и со претседателот на земјата, Владимир Путин.
Вучиќ состанокот со Путин го означи како голем и исклучително важен.
Темите на кои ќе се зборува не се официјално најавени, а по испораката на шесте авиони од типот „миг“, очекувано е унапредувањето на воената соработка да биде високо на агендата на разговорите помеѓу двајцата претседатели.
Во делегацијата што ја предводи Вучиќ ќе биде и министерот за одбрана, Александар Вулин, министерот за економија, Горан Кнежевиќ, и за технолошки иновации, Ненад Поповиќ.
Претходно, Вучиќ и Путин се сретнаа во Кремљ во март, а Вучиќ сè уште беше во функција на претседател на владата на Србија.