11.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Пукање на аеродромот во Амстердам

Во пукање на аеродромот во Амстердам повредено е едно лице.

Воената полиција на амстердамскиот аеродром Shiphol застрелала лице вооружено со нож.

Неофицијално, мажот се заканувал со нож и го одбил предупредувањето на полицијата да го фрли оружјето, по што бил отворен оган.

Набрзо е соопштено дека ситуацијата во Shiphol е безбедна.

Зградата првично е евакуирана, а после апсењето на напаѓачот патниците повторно се пуштени.