13.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Тлото не мирува: Разорен потрес од 6.5 степени ги преплаши жителите на познатиот остров Јава

Земјотрес со јачина од 6,5 степени по Рихтер бил регистриран на брегот на индонезискиот остров Јава, објави американскиот Геолошки институт.
Како што е соопштено, епицентарот се наоѓал на длабочина од 92 километра и бил на 52 километри југозападно од градот Тасикмалаи.
Во овој момент не е познато дали е издадено предупредување за цунами, ниту какви штети предизвикал земјотресот.