29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Околу 60 лица повредени при експлозија на гасовод во Австрија

Во Австрија околу 60 лица се повредени при експлозија на гасовод.

Во моментов спасувачки хеликоптери го надлетуваат местото каде што се случила експлозијата, поточно бензинска пумпа на OMV во Баумгартнер.

Локалните медиуми објавија дека се повредени околу 60 лица.

Исто така, силната бура, со топли температури, предизвика голема штета во многу делови на земјата.

Пожарникарски екипи работеа во текот на ноќните и утринските часови во две австриски провинции, каде што бурата направила штета врз повеќе згради и куќи и откорнала стебла кои ги блокирале патиштата.