17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЗдравје

Оваа вакцина ќе го промени светот

Научниците од Универзитетот Оксфорд развија вакцина против маларија која очекуваат да биде достапна следната година, откако тестовите покажаа дека обезбедува до 80 отсто заштита од смртоносната болест.

Вакцината има потенцијал да го промени светот.

Според научниците, клучно е тоа што е евтина вакцина и веќе има договор за производство на повеќе од 100 милиони дози годишно.

Добротворната организација Malaria No More рече дека неодамнешниот напредок значи дека „во нашиот живот“ децата би можеле да престанат да умираат од маларија.

Беше потребен повеќе од еден век за да се развијат ефективни вакцини бидејќи паразитот што предизвикува маларија, кој се шири со каснување од комарец, е исклучително сложен.

Тоа е мета која постојано се движи и ја менува формата во телото, поради што е тешко да се направи заштита.

Светската здравствена организација минатата година донесе историска одлука и ја одобри првата вакцина развиена од британската компанија GSK која ќе се користи во Африка.

Тимот од Оксфорд тврди дека нивниот пристап е поефикасен и дека новата вакцина може полесно да се произведе во многу поголеми количини.

Можеби ќе ве интересира

Мангер: Доларот ќе стане безвреден, на светот му се заканува целосен колапс

M T

Гутереш: Светот е во опасност

M T

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

M T

Британија во жалост, светот се збогува со кралицата Елизабета Втора

M T

Ова се 10те најдобри места за живеење во светот

M T

ТУРИСТИТЕ ГИ ИЗБЕГНУВААТ – Овие земји се најнепосетуваните во светот

M T