Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

ТУРИСТИТЕ ГИ ИЗБЕГНУВААТ – Овие земји се најнепосетуваните во светот

Кога станува збор за туризмот, најчесто се пишува кои се најпосетуваните земји во светот. Сепак, ви ги претставуваме најнепосетените земји во светот.

Според статистичките податоци, 30 отсто од меѓународните патувања се одвиваат во пет земји кои се најпосетувани земји во светот: Франција (90 милиони), Шпанија (83,7 милиони), САД (79,3 милиони), Кина (65,7 милиони), Италија (64,5 милиони) за 2019 година.

Оваа листа ги вклучува 19-те најнепосетени земји во светот:

Џибути – 71.000 посетители

Источен Тимор – 60.000 посетители

Лихтенштајн – 54.000 посетители

Кралство Тонга – 50.000 посетители

Либерија – 45.500 посетители

Сиера Леоне – 44.000 посетители

Комори – 37.000 посетители

Федерални држави на Микронезија – 35.000 посетители

Гвинеја дели со Сао Томе и Принципе – 33.000 посетители

Мавританија, Авганистан и Гвинеја-Бисао го делат 10-тото место со по 30.000 посетители

Соломонски Острови – 20.000 посетители

Северна Кореја – 15.000 посетители

Молдавија – 11.000 посетители

Кирибати – 5.900 посетители

Маршалски Острови – 4.600 посетители

Тувалу – 1.400 посетители

Сомалија – 400 посетители

Науру – 200 посетители

Екваторијална Гвинеја 150 посетители годишно

Така, оваа земја, Екваторијална Гвинеја е (во моментов) најнепосетуваната земја во светот.

Се разбира, овие резултати се предмет на промена секоја година и не значат конечни бројки. Така, на пример, земјата Мали имаше само 102 посетители во 2016 година и беше најнепосетената земја во светот во тоа време.

Можеби ќе ве интересира

Пердасдефогу – Градот со најмногу стогодишници во светот

M T

Мангер: Доларот ќе стане безвреден, на светот му се заканува целосен колапс

M T

Гутереш: Светот е во опасност

M T

Оваа вакцина ќе го промени светот

M T

Британија во жалост, светот се збогува со кралицата Елизабета Втора

M T

Ова се 10те најдобри места за живеење во светот

M T