Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » туристи
CentarМозаик

ТУРИСТИТЕ ГИ ИЗБЕГНУВААТ – Овие земји се најнепосетуваните во светот

M T
Кога станува збор за туризмот, најчесто се пишува кои се најпосетуваните земји во светот. Сепак, ви ги претставуваме најнепосетените земји во светот. Според статистичките податоци,...
CentarСветМозаикВо тренд...

Феноменот „војна за крпа на плажа“ е во пораст – Еве на кои европски туристи им припаѓа таа титула

M T
Борбата со крпите за омилено место на плажа е стара колку и модерниот туризам. Годинава, како што покажуваат случаите од Хрватска, оваа „војна“ ескалирала. Слика...
КоронавирусСвет

Туристи останаа заглавени во туристички град во Кина, по воведување локдаун

M T
Повеќе од 2.000 туристи се заглавени во кинески крајбрежен град по порастот на случаите на коронавирус. Официјални лица во Беихаи ги затворија урбаните области и...
Свет

Нов Зеланд ја отвори границата за туристи од Австралија

M T
Нов Зеланд денеска пречекува стотици патници од Австралија за повторно отворање на границата со соседната земја, за прв пат од средината на 2021 година, откако...
Свет

Четворица киднапирани турски туристи пронајдени во куќа во близина на Сараево

M T
Четворица турски државјани се ослободени откако неколку дена биле врзани во куќа во местото Кованиќи кај Топчиќ Поље. Од МВР на Зеничко-добојскиот кантон за порталот...
Свет

Вооружени чувари во Венеција го контролираат приливот на туристи

M T
Вооружени чувари во Венеција го контролираат приливот на туристи, пренесуваат медиумите во регионот. Како што е наведено, иако стражарите не се обврзани да носат оружје,...
Свет

Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

M T
На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари на турскиот брег, бројот на...
Свет

Ајфеловата кула повторно отворена за посетители

M T
По неколку месечно затворање како дел од епидемиолошките ограничувања против Ковид-19, Ајфеловата кула денеска се отвори за посетителите. Билетите се распродадени преку Интернет. Ајфеловата кула...
МакедонијаВо тренд...

Бесплатен ПЦР-тест за туристи со регулиран престој во земјата

M T
Владата на седница го усвои Протоколот за обезбедување бесплатен ПЦР-тест за туристи странски државјани со регулиран престој во земјата, кој е предвиден како мерка од...
Свет

Мечка изеде тинејџер во Русија: Гладното животно се преправало дека е мртво и ги нападнало туристите

M T
Кафеава мечка нападнала и изела тинејџер во рускиот национален парк, пред да биде прободена во вратот од страна на турист, кој исто така го нападнала...