Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : стечајци

Македонија Локално

Илиевски: Продолжуваме да го унапредуваме статусот на кумановските стечајци

M T
Оливер Илиевски, кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово денеска оствари средба со стечајни работници од Куманово на којашто заеднички се согласија дека Владата досега...
Македонија Во тренд...

Лидија Тасевска: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од над 9.200 денари, се грижиме за сите

M T
Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ: Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ постојано покажува што значи вистинска грижа за граѓаните. Помош и поддршка за ранливите...
Македонија

МТСП: Ги повикуваме стечајните работници кои ги исполнуваат условите од новиот Закон за стечајци во рок од 30 дена да се пријават во Агенцијата за вработување

M T
Со новиот Закон за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, Министерството за труд и социјална политика обезбеди...
Македонија

Шахпаска: Ги намалуваме критериумите за поголем број стечајци да добиваат месечен надоместок од 9.242 денари

M T
„Постојат стечајци на кои им недостасуваат по неколку месеци работен стаж и затоа границата за остварување на паричниот надоместок ја спуштивме од 15 на 14...
Македонија Бизнис Во тренд... ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен финансиски надоместок

M T
Соопштение на СДСМ: Како одговорна партија во континуитет ги решаваме проблемите на граѓаните, го враќаме достоинството и градиме фер и праведно општество. Владата предводена од...
Македонија Бизнис

Заев: 1.100 стечајци ќе можат да добијат надоместок од 9.242 денари сè до нивно вработување или пензионирање

M T
Премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, на заедничка прес-конференција, го претставија новиот предлог на Законот за материјално обезбедување на...
Centar Бизнис Во тренд...

Заев: Стечајците без 15 години стаж ќе добијат паричен надоместок

CENTAR MKD
Подготвен е закон за паричен надоместок на стечајни работници на кои им недостасуваат неколку месеци за да го исполнат условот 15 години работен стаж. –...
Centar Бизнис

Добра вест: Државата дели картичка од по 9.000 денари и за пензионерите, самохраните родители, стечајците, невработените

CENTAR MKD
Домашна платежна картичка и за пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените...