16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Средба на Грковска со романската амбасадорка Аксинте: Унапредување на соработката меѓу Северна Македонија и Романија, посебно во областа на креирање на антикорупциски политики

Заменичката на претседателот на Владата зaдолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска се сретна со Адела Моника Аксинте, амбасадорка на Романија во нашата држава.

На средбата се разговараше за можноста за унапредување на соработката меѓу Северна Македонија и Романија, посебно во областа на креирање на антикорупциски политики и на добро владеење, како и за споделување корисни искуства од Романија во процесот на пристапување кон ЕУ.

Во разговор со амбасадорката Аксинте, вицепремиерката Грковска се заблагодари за пријателството и поддршката од Романија и посочи дека Кабинетот за креирање на политики за добро владеење е фокусиран на неколку проекти поврзани со антикорупциски политики и интегритет кои ќе се реализираат во следниот период.

Амбасадорката Аксинте го поздрави почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија и посочи дека нашата земја може да очекува експертска поддршка од Република Романија во имплементирање на реформите потребни за остварување на евро-интеграциските процеси.

Во однос на отворање на преговорите со ЕУ, вицепремиерката Грковска се заблагодари за искрената и пријателска поддршка од Романија.

Вицепремиерката Грковска и амбасадорката Аксинте се согласија дека двете земји треба да продолжат да ги одржуваат добрите односи и да работат на унапредување на соработката, која е во интерес на сите граѓани во двете земји.

Можеби ќе ве интересира

Грковска: Системскиот пристап во справувањето со перењето пари и финансирањето тероризам дава резултати

M T

Средба Османи – Касулидес

M T

Путин по средбата со Си Џинпинг: Ја цениме балансираната позиција на Кина за Украина

M T

Грковска: Дигитализацијата е високо на агендата на Владата зашто е клучен процес за подобрување на јавните услуги и за развој на демократијата во едно општество

M T

Министерот Спасовски во Букурешт оствари работна средба со Огуз Серкант Акин, директор на Центарот за соработка во областа на спроведување на законот на Југоисточна Европа – СЕЛЕК

M T

Реализирана билатерална средба на министерот Спасовски со неговиот романски колега Боде, на која беа потпишани и два документа за зацврстување на соработката

M T