30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Шаленберг во посета на Македонија- Во фокусот евроинтегративниот процес на нашата земја

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска, ќе биде домаќин на сојузниот министер за европски и меѓународни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг, кој е предвидено да престојува во еднодневна работна посета на Република Северна Македонија.

Во фокусот на разговорите на министрите Османи и Шаленберг ќе биде евроинтегративниот процес на нашата земја, состојбите во регионот, како и билатералната соработка со акцент на економијата.

Соговорниците, како што информираат од кабинетот на Османи, ќе се осврнат и на политичко-економските реперкусии врз Европа, како последица на руската инвазија на Украина, како и на мултилатералната соработка, со акцент на претстојното претседавање на Република Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година.

Покрај средбата со неговиот домаќин, министерот Шаленберг ќе оствари средби и со претседателот на државата, Стево Пендаровски, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, како и со други високи државни и политички претставници од земјава.

Можеби ќе ве интересира

Еве колку чини литар бензин во Грција, а и Македонија веќе не е најевтина

M T

Шаленберг: ЕУ не смее да го заборави Западен Балкан

M T

Макрон: Не исклучувам посета на Русија, но под одредени услови

M T

Премиерите на Албанија и Црна Гора се во посета на Украина

M T

Столтенберг ја откажа посетата на Берлин – причината непозната

M T

Лавров ја откажа посетата на Белград, Македонија една од земјите што не дозволува лет

M T