Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » карантин

Tag : карантин

Коронавирус Centar Свет

Карантинот не помага во борбата со Ковид-19: Истражувањето покажало од што зависи смртноста од вирусот

CENTAR MKD
Во четвртокот беше објавено ново истражување за тоа кои се факторите кои што влијаат на смртноста од коронавирусот ширум светот. Пет француски научници од Универзитетот...
Коронавирус Centar Во тренд...

Србија донесе нови мерки – рестораните и трговските центри ќе работат до 18 часот

CENTAR MKD
Владата на Србија донесе 7 нови мерки за заштита од ширење на коронавирусот. Мерките стапуваат на сила следниот вторник, пренесуваат српските медиуми. Првата мерка е...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Д-р Трајковски: Вирусот е насекаде – потребен е итен „локдаун“

CENTAR MKD
Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски ги повикува здравствените власти веднаш да спроведат целосно затворање, за да се намали...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Италија воведува полициски час, сè запира во 21 часот

CENTAR MKD
Италија воведува полициски час на целата територија од 21 часот навечер до утро, потврди заменик-министерката за труд Франческа Пуљези за „Скај ТГ 24“. Одлуката е...
Коронавирус Centar Македонија

Даниловски: ​Карантин од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот

CENTAR MKD
Карантин во траење од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот, но би довел до социјална и економска катастрофа, ќе се...
Коронавирус Centar Свет

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

CENTAR MKD
Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на хоспитализирани лица и бројот на...
Коронавирус Centar Свет

Словенија во тревога: Се затвора сѐ – градинки, хотели, продавници, ресторани, кафулиња, кина, театри…

CENTAR MKD
Драконските мерки ќе важат една недела, а владата идниот четврток ќе одлучи дали ќе има нивно олабавување или уште поголеми ограничувања Словенечката влада денес донесе...
Коронавирус Centar Свет

Словенија прогласи епидемија

CENTAR MKD
Словенечката влада вечерва официјално прогласи епидемија на коронавирус. Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, претходно на Твитер објави дека епидемијата ќе биде прогласена за територија на...
Коронавирус Centar Свет

“На Хрватска ѝ се пишува црно, ако не ги заостри мерките”

CENTAR MKD
Д-р Игор Стагjarар, хрватски научник од Универзитетот во Торонто, тврди дека на Хрватска ѝ се пишува “црно“ ако не воведе поригорозни анти-епидемиолошки мерки и посочува...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Претставник на СЗО ја критикува мерката карантин: „Последицата е ужасна глобална катастрофа“

CENTAR MKD
Специјалниот пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19, доктор Давид Набаро, пред неколку денови испрати прилично изненадувачко предупредување во врска со повторното воведување на...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Филипче: Се размислува и за целосен карантин

CENTAR MKD
Доколку мерките се почитуваат ќе го избегнеме карантинот, но мора сите да се придржуваме до нив, рече денеска на прес конференција министерот за здравство Венко...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Германија: Двојно ќе се зголеми бројот на ученици во карантин

CENTAR MKD
Претседателот на Германското здружение на наставници, Хајнц-Петер Мејдингер очекува натамошно влошување на состојбата со коронавирусот во училиштата. Според германски „Билд“, во моментов има околу 50.000...
Коронавирус Свет

Израел повторно ја затвори земјата, граѓаните незадоволни

CENTAR MKD
Израел е меѓу земјите со најголем број заразени со коронавирус. Владата затоа воведе нов локдаун. Таа одлука наиде на отпор кај населението, пишува „Дојче веле“....
Коронавирус Свет Во тренд...

Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

CENTAR MKD
Британскиот премиер Борис Џонсон ќе ги повика граѓаните да работат од дома и ќе воведе нови ограничувања за пабовите, баровите и рестораните во обид да...
Коронавирус Свет

Унгарија го скрати карантинот од 14 на 10 дена

CENTAR MKD
Задолжителниот карантин за патниците што влегуваат во Унгарија е скратен од 14 на 10 дена, изјави Роберт Киш, член на кризниот штаб за борба против...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Ќе мора да се носат маски и на отворено, ќе се редуцираат капацитетите во кафичите – Филипче најави нови мерки за спречување за ширење на коронавирусот

CENTAR MKD
Заради недисциплина ќе бидат засилени контролите во однос за коронавирус, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Целта е да се избегнат рестрикции и мерки кои...
Centar Македонија Во тренд...

(фото) Отежнато движењето на патот Кавадарци – Прилеп, кај Раец – Стотици автомобили од Скопје се упатуваат кон Прилеп, Битола, Преспа…

CENTAR MKD
Гужви на патиштата кои водат кон југот во Македонија. Стотици автомобили се движат бавно поради реконструкцијата на патот Кавадарци – Прилеп, пред Плетвар, во близина...
Коронавирус Centar Македонија

Карантински ќе се затворат општините каде што има новозаразени, ако бројките продолжат да растат

CENTAR MKD
Неколку скопски општини можеби ќе бидат затворени во карантин, со оглед дека имало непочитување на мерките во изминатиот период, а голем број на новозаразени се...
Македонија

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

CENTAR MKD
Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на ЕУ, но не и од...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Centar ексклузивно дознава – Од утре се укинува полицискиот час, а наскоро се отвараат кафичите и рестораните – Премиерот најави вонредна прес конференција во 19 часот

CENTAR MKD
Според неофицијални информации на Centar.mk Владата на денешната седница одлучи полицискиот час да се укине од утре,а од четврток најверојатно почнуваат со работа и кафетериите...