Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Наместо во изолација, жители на Гостивар и Тетово заминале во странство

Осум лица од Гостивар и околните села наместо да седат дома во изолација, тие заминале надвор од земјата. Исто направиле и четворица од Тетово.

„ На 19.08.2021 полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар, во рамки на редовните контролни активности на лица со решенија за изолација издадени од Државен санитарен и здравствен инспекторат, утврдиле дека вкупно осум лица од Гостивар и гостиварските села Чегране, Чајле, Мало Турчане и Велебрдо, иако имале решенија за изолација и домашно лекување, не ги почитувале решенијата и заминале надвор од земјата.

На 18/19.08.2021 од полициски службеници на СВР Тетово по извршена проверка било констатирано дека четири лица од Тетово кои имале решенија за изолација ја напуштиле земјата. Против лицата ќе бидат изготвени соодветни поднесоци за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ казниво по член 206 од Кривичниот законик“ соопшти МВР.

Можеби ќе ве интересира

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

M T

Англија ја намали изолацијата на пет дена за позитивните на ковид

M T

Поведена постапка за мајка која не го почитувала решението за изолација на малолетната ќерка

M T

Над 130.000 луѓе во изолација поради една вработена во реално шоу заразена со ковид

M T

Судењето за „Меѓународен сојуз“ се откажува, еден од обвинетите е во изолација

M T

Наместо во изолација, пет лица од Тетово и Гостивар ја напуштиле државата

M T