Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Мозаик

Непалски планинар освоил 14 од највисоките врвови во светот за седум месец

За само седум месеци, Нирмал Пурџа, 36-годишен Непалец, ги собори сите претходни рекорди во историјата на планинарење и се искачи на сите 14 највисоки врвови во светот, пренесува „Спутник“. Сите 14 врва се наоѓаат на Хималаите и на…

Му праќала пораки на починатиот татко, а по четири години добила одговор

Чесити Петерсон на својот профил на „Фејсбук“ објавила фотографии од преписката, што значи дека е време да му дозволи на својот татко да почива во мир. „Секој ден во изминатите 4 години пишував пораки до татко ми за да знае како сум.…

Хрватска во потрага по бикот Џери, вклучена и авијацијата

Потрагата по најпознатиот хрватски бик, Џери, кој избегал од кланицата, трае со денови, а во потрагата ќе биде вклучена и авицијата. Бикот избегал од кланицата во петокот и сè уште не е пронајден, а според „Слободна Далмација“, во…

Денес е Света Петка- штити од разни несреќи, но и од многу болести

Денеска на 27 октомври се празнува света Петка. Православните верници ја слават Света Петка или Црна Света Петка, зошто веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Оваа славна светителка се роди во градот…

Сликата пронајдена во кујната на старица во Франција се продаде за 24 милиони евра

Сликата на италијански сликар од 13 век, Чимабуе (1272-1302), пронајдена во кујната на една старица во Франција, која ја чувала како икона со сентиментална вредност, е продадена на аукција за 24 милиони евра. Ремек-дело што му се…

Навивачи на Ливерпул залутаа во Гент наместо во Генк

Двајца навивачи на Ливерпул, наместо во Генк, отпатувале во блискиот Гент и го пропуштиле натпреварот во Лигата на шампионите. Англичаните направиле грешка мислејќи дека натпреварот се игра во Гент, оддалечен 150 километри од другиот…

Овие знаци ќе ја имаат најсреќната 2020 година во животот!

Хороскопските знаци откриваат многу тајни за нечија потсвест и енергетски нивоа. Можат да ни кажат колку среќни ќе бидат лицата во секој знак. Оваа година ѕвездите се особено наклонети кон некои знаци. Овие четири знаци ќе бидат многу…

Дали сте меѓу нив? – Ова се трите знаци кои освојуваат на прв поглед

Проверете дали вие се наоѓате меѓу трите најубави хороскопски знаци кои освојуваат на прв поглед. ВАГА Вагата е еден од најубавите знаци во Зодијакот, а титулата ја носат благодарение на беспрекорната елеганција. Тие имаат особено…

(Видео) Направиле огромен кревет за да може да спијат со своите 7 кучиња

Џенифер Тејлор (49) и нејзиниот сопруг, Стив (60), од Алабама, САД, се во брак 24 години и ги сакаат своите кучиња толку многу што направиле огромен кревет широк четири метри за да може да спијат удобно со нив. Тие купиле два огромни душека…

(Видео) Хрват склопува авион во својот двор

Хрватот Роберт Седлар од Забок купил авион и го пoставил на неговиот имот во Стрмец Стубички во Хрватско Загорје. „Се работи за авион Фокер Ф-100 со 109 патнички места. Авионот го користеле авиокомпании од Индонезија, Бразил и Мексико, а…

(Видео) Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава

Да постојат Оскари за животни, коњот Џинганг заслужено би добил награда. Иако неговата главна задача е да галопира додека некој седи на неговиот грб, тој одбива да ја врши работата. Како? Се преправа дека е мртов. View this…

Почина најпознатaта овца на светот

Мерино овцата Крис, позната по нејзиното неверојатно руно, најголемо на светот, починала во Австралија, пренесува Би-би-си. Овцата го привлекла вниманието на светската јавност во 2015 година кога нејзините фотографии се појавиле на…

Еве зошто не ви се исплаќа да ги лажете полицајците (видео)

Двајца Руси се обиделе, преправајќи се како Англичани, да избегнат казна за брзо возење на пат во Украина. Но, полицајците во Украина добро го познаваа англискиот јазик. Погледнете како се разбраа...…

Знаете ли кои се знаците кои укажуваат дека сте среќни?

Многу фактори влијаат на нашето расположение секој ден, од проблеми на работа до приватниот живот, но истражувањата покажаа дека среќата, во одредена мерка, e работа на избор. Па зошто тогаш се чини дека е толку тешко да се избере?…

10 мудри изјави на познатите уметници

Прочитајте ги десетте изјави на познатите уметници кои сигурно нема да ве остават рамнодушни: 1.„Работата на уметникот е секогаш да ја продлабочува мистеријата- Френсис Бејкон, сликар 2.„Немој да одиш каде што те носи патот, оди таму…

Од овие пијалоци ќе имате најлош мамурлук

За разлика од било кој друг алкохолен пијалок, доколку претерате со ракија, сосема е сигурно дека наредното утро ќе имате најлош мамурлук кој може да го замислите. Секако, премногу од било кој вид на алкохол ќе направи да почуствувате…

Денови што никогаш не се случиле

Дали сте слушнале за кој било  настан што се случил меѓу 5 и 14 октомви 1582 година? Одговорот е сигурно не, бидејќи станува збор за денови кои всушност никогаш не се случиле. Станува збор за многу интересен историски феномен. Имено, во…

Лицата родени во овој хороскопски знак секогаш имаат купишта пари

Ако парите се важен фактор за задоволство во животот, тогаш овој знак е дефинитивно роден под среќна ѕвезда! Знаете и сами дека постојат луѓе кои секогаш имаат пари иако изгледа како да не се мачеле многу да стигнат до нив. Сите…

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа лет, утрово слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп лет од Њујорк до Сиднеј и прв тест како толку долги летови влијаат на човечкото тело. https://youtu.be/k9tpFRD7o7o Квантас QF 7879,…

Го продал „поршето“ освоено на натпревар, а по два дена освоил уште едно

Водоинсталатерот Том Харви (28) од Дартфорд, Велика Британија, прв пат освоил „порше 911 карера 4 ГТС“ од 110 000 фунти на онлајн натпреварот на брендот БОТБ 2017, заедно со 20 000 фунти во готово. Минатата недела тој ја продал својата…