16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 2123

Category : Македонија

Македонија

Грчката црква „се моли“ сестринската БПЦ да не и биде „мајка црква“ на МПЦ

CENTAR MKD
Светиот aрхиерејски синод на грчката црква на завчерашното заседание ја разгледал одлуката на БПЦ да го прифати барањето, како што се вели во соопштението, „на...
Македонија

Апсење на скопсккиот аеродром – со лисици на рацете заврши С.М. објави полицијата

CENTAR MKD
На 15.12.2017 година во 20.00 часот на Граничен премин Аеродром „Александар Велики“-Скопје, од Холандија преку Истанбул со реадмисија допатувал С.М. (21) од Куманово. По извршена...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Шекеринска за „Гардијан“: Следната година за Македонија е клучна

CENTAR MKD
Лидерите на новоформиранара Влада во Македонија предупредуваат дека напорите за промовирање на либералната политика на Балканот ќе бидат запрени доколку на Македонија не и биде...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Одлична вест за учениците: Зимскиот распуст може да почне порано

CENTAR MKD
Министерството за образование не ја исклучува можноста зимскиот распуст да започне порано поради загаденоста на воздухот, објавува факултети.мк. – Ако се утврди потребата, ќе размислиме за...
Македонија

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Регионалниот пат Р-2332 (Трпејца – Царина) низ националниот парк Галичица се затвора за сите видови...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Синоптичарите излегоа со прогноза – следува изненадување со времето

CENTAR MKD
Утринава во земјава преовладува умерено а во западните и северните делови значително облачно и релативно топло време. Во западните делови има слаб локален дожд. Само...
Македонија

(Видео) Шест разголени девојки од излог утревечер ќе разговараат со публиката

CENTAR MKD
Шест провокативно облечени девојки утревечер од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани ќе им нудат сексуални услуги. Секоја ќе има свој излог и...
Македонија

Нема реконструкција на Владата, в понеделник нови министри

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со албанскиот колега Еди Рама во Поградец попладнево изјави дека нема да има реконструкција на македонската влада. Тој рече...
Македонија

Убиен познат македонски боксер

CENTAR MKD
Во Сирија е убиен уште еден Албанец од Македонија, објавија медиуми на албански јазик во Македонија. Според информациите, станува збор за скопјанецот со презиме Адеми,...
Македонија

Лесно до бугарски пасош – се менуваат правилата, илјадници македонци веќе добиле бугарски документи

CENTAR MKD
Од 2001 година, 71 524 лица добиле бугарско државјанство во Република Македонија. Ова го изјави потпретседателката на Бугарија, Илиана Јотова, на средба во бугарската амбасада...
Македонија

Министерот Шапуриќ во работна посета во Гевгелија

CENTAR MKD
Минстерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни компании, Зоран Шапуриќ, вчера беше во посета на Општина Гевегелија, каде што оствари...
Македонија

Се формира координативно тело за борба против загадувањето

CENTAR MKD
Договорено е формирање координативно тело за борба против загадувањето во кое би учествувале сите скопски општини, Град Скопје и  Министерството за заштита на животна средина...
Македонија

Османи: Македонија заслужува напредок во интеграциите кон ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со италијанските сенатори Ванино Кити и Пјетро Лиуци, кои се и претставници на Комисијата...
Македонија

Силување близу школо ја потресе Македонија – ја зел за време на одморот и ја однел кај стадионот, а потоа сексуално ја нападнал

CENTAR MKD
Шестнаесетгодишна малолетничка била силувана на градскиот стадион во Виница. Во МВР било пријавено дека таа заминала на настава во средно училиште, од каде што за...