Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Единствен рецепт за тулумби, повкусни немате пробано

На овие простори тулумбите се традиционален десерт, а потекнуваат од Египет. Наизглед, правењето тулумби изгледа едноставно, но не е баш така. Треба да посветите внимание... Во прилог ви донесуваме совршен рецепт за овој традиционален…

Сварила банана, додала мед и го направила најјакиот домашен лек

Постои еден домашен лек кој во себе содржи мноштво природни и лековити материи кои делуваат смирувачки на воспалено грло или бели дробови, но и во краток период помага во лекување бронхитис и кашлица. Благодарение на моќните својства на…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад - за 30 минути доби вкусен оброк. Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек…

Уживање за целото семејство: Еве како да направите неодоливи новогодишни колачиња!

Вкусните, слатки колачиња во западната култура се симбол на новогодишните и божиќни празници, Состојки: 200 гр брашно 1 лажичка прашок за пециво 1/4 лажичка сол 170 гр путер 180 гр шеќер 2 јајца 1 лажичка ванилин…

Супата која ја правеле вашите баби стана хит во Холивуд – го подмладува целиот…

Се сеќавате ли на супата која вашата баба ја готвела секој ден. Колку и да се обидувате да направите иста таква супа не ви оди од рака. Еве во што е финтата: Вашата баба во супата ставала телешки и пилешки коски. Супата од коски е…

Рецепт на денот: Тесто за совршени палачинки

Наутро за доручек или навечер за лесна вечера со малку џем или Нутела, банани, кекс или шлаг, палачинките се совршен оброк во секоја комбинација. Сите ги прават на различни начини... Ако сакате да ги подготвите по оригинален рецепт и да…

Тајна индиска напивка која го опоравува цел организам – еве рецепт

Оваа напивка за зајакнување на имунитетот и против болки во зглобовите се подготвува според стар индиски рецепт. Познавачите на индиската култура знаат дека златната боја симболизира здравје и има моќ на исцелување. Поради тоа ви…

Нема слава без посни кифли – еве како да ги направите

Кифли какви што посакува секој гостин! Состојки: 1 кг брашно; 1/2 л масло; 1,5 чаша пиво; 2 кесички прашок за печиво; 2 лажици шеќер; сусам; 1/2 лажичка сол; кисела вода Начин на подготовка: Во чинија со брашно ставете прашок за…

Брза вечера или доручек – полнет леб со кашкавал и кајмак (Видео)

Брза вечера или доручек - полнет леб со кашкавал и кајмак (Видео) Одлична идеја и начин како да го искористите стариот леб... Состојки: 1 векна леб; 100 гр колбасица; 150 гр кашкавал; 4 лажици кајмак ; 3 лажици ајвар; млад кромид;…

Фина млечна погача: Кората крцкава, а внатрешноста мека и мирисна (Видео)

За љубителите на вкусни погачи еве еден одличен предлог… Состојки: 300 мл млеко; 1 лажица шеќер; 500-600 гр брашно; 100 гр маргарин со млеко; сол; масло; 20 гр квасец; 2 јајца; 1 жолчка; семки; крупна сол Начин на подготовка:…

Наутро испијте една чаша од ова: Исчистете го дебелото црево и „стопете ги“ мастите

Познато е дека чистењето на дебелото црево помага кај чувство на хроничен замор, главоболка, ниско ниво на енергија во телото, а добро е и за слабеење. Добро делува и на нервниот систем. Брзата храна и сè останато што внесуваме во својот…

Запишете го овој рецепт: Сварете банана, мед и вода и консумирајте неколку дена

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Направете дури 10 литри домашен сок од само 1 кг портокали: Поздрав и повкусен од…

Природните сокови се здрави, полни се со витамини и минерали, а имаат и антиоксидантско дејство. Затоа, во прилог ви донесуваме рецепт за сок од портокали. Со овој рецепт можете да подготвите голема количина сок од само 1 кг портокали:…

Ја фрлате кората од лимон? Кога ќе прочитате за што се користи, веќе нема да го правите…

Покрај популарните лековити својства на сокот од лимон, не треба да ја занемариме ни неговата жолта кора. Ова се нејзините неверојатни здравствени благодати: Го снижува холестеролот и го детоксицира организмот Кората од домашен…

Повкусен десерт немате пробано: Посна неодолива Нескафе торта (Видео)

Подгответе неодолива посна нес торта по рецепт на Милица Михаиловиќ… Состојки за кори: 100 гр шеќер; 100 гр посен маргарин; 100 мл вода; 1 кесичка нескафе; 300 гр брашно; 1/2 кесичка прашок за печиво Состојки за фил: 700 мл вода; 200…

Наредила лажици на тесто: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе се фатите за работа…

Вашите гости едвај ќе чекаат да им го подготвите ова повторно… Ако сакате да послужите крем сирење или некој друг намаз како предјадење, тогаш овој оригинален трик е за вас. Изненадете ги своите гости со тесто во облик на лажица. Сè…

Додајте сода бикарбона кога варите јајца

За секој проблем постои решение - велат многумина. И навистина е така, барем кога варените јајца се во прашање. Се работи за фантастичен трик кој ќе ви го олесни животот! Стручњаците велат дека јајцата стари помеѓу 7 и 10 дена се…

Најдобриот рецепт за руска салата – ќе ја правите секогаш (Видео рецепт)

Ова е дефинитивно најдобриот рецепт за руска салата! Состојки: 4-5 големи компири варени во лушпа, 2 поголеми моркови, околу 100 гр грашок, 100 гр шунка 2 јајца, 2 кисели краставички, сол по вкус, 2 пакувања мајонез, 1 лажичка сенф…

Избелете го лицето со помош на квасец: Брчките исчезнуваат како со гума избришани!

Оваа маска, не само што ја избелува кожата, туку и ја храни… Состојки: 20 гр квасец; 2 лажички сок од лимон Подготовка: Измешајте квасец и сок од лимон. Садот со измешаните состојки ставете го во друг сад на 2-3 минути. Потоа…

(Видео) Мирисна и мека: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста

Мека како душа, се топи во уста. Убаво изгледа, а вкусот е фантастичен! Состојки: 1 кг брашно – 40 гр свеж квасец – 200 мл млака вода – 300 мл јогурт – 100 мл масло – 1 цело јајце + 2 жолчки – 2 лажички сол – 2 лажички шеќер – 300 гр…