Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Оригинал рецепт за босански бурек, еве како да го направите! (Видео)

Многумина обожааваат бурек, но ретко кој знае да го направи, па затоа најчесто го купуваме од пекари. https://www.youtube.com/watch?v=4gEyVbwlKF4 Поради тоа, ви донесуваме рецепт за оригинален босански бурек… Во видеото во прилог…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го правите на друг начин! Наједноставното тесто за пица, речиси без месење и толку меко што се развлекува со раце. Ова тесто може секој почетник да го…

Мека како морска пена: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста

Мека и мирисна: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста (Видео) Мека како душа, се топи во уста. Убаво изгледа, а вкусот е фантастичен! Состојки: 1 кг брашно – 40 гр свеж квасец – 200 мл млака вода – 300 мл јогурт – 100 мл…

Израдувајте ги децата: Разубавете им го Велигден со чоколадни јајца, а еве како да ги…

Велигден е празник на кој најмногу се радуваат децата. Како би ја зголемиле нивната среќа уште повеќе, направете им чоколадни јајца од здрави состојки и без додаток на разни адитиви. Состојки: 100 гр какао путер, 90 гр какао во прав,…

Земала 6 кесички бонбони и ги растопила во лонец. Кога ќе видите што направила, ќе се…

Сакате ли бонбони? Сакате ли колачи? Тогаш ова е вистинското видео за вас... Во денешно време на интернет можете да најдете милиони разни рецепти, а постојат и многу видео тутуријали кои од вас можат да направат вистински кувар. Но,…

Мицкоски: За два месеца Владата го задолжи секое семејство 1.000 евра

За два месеца владата на СДСМ го задолжи секое семејство 1.000 евра, тврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На прес-конференција тој упати остри критики за владината економска политика обвинувајќи дека во првите два…

Германците незадоволни зошто отсега и нивната „Нутела“ ќе има квалитет како во останатите…

Европската комисија вчера потврди дека некои мултинационални компании го започнале процесот на изедначување на квалитетот на своите производи, со цел да ги задоволат скорешните законски промени. Комесарот за заштита на потрошувачите, Вера…

Ставила шпагети во калап за мафини: Од крајниот резултат ќе се воодушевите! (Видео)

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожаваат и деца и возрасни! Доколку ви здосадиле „обичните“ шпагети со ќофте, или вашите деца веќе не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Начин на подготовка:…

Цвекло и крушки: Рецепт за салата која помага при слабокрвност, ги зајакнува крвните…

Ако сакате да изедете нешто навистина здраво, измешајте крушки и цвекло! Цвеклото е богато со минерали, помага при слабокрвност, ги зајакнува крвните садови, додека крушките со минералите и витамините, содржат и многу билни влакна кои го…

Совршено поховани кременадли – меки и сочни

Кременадлите подготвени на овој начин имаат совршен вкус, пробајте ги! Состојки: 600 гр кременадли - 2 јајца - 100 гр брашно - 100 гр презла - сол - бибер - масло Начин на подготовка: Кременадлите исчукајте ги, протријте ги со…

Пилешко со павлака по наједноставен рецепт

Подгответе вкусно пилешко со павлака по наједноставниот рецепт! Состојки: 400 гр пилешко бело месо - 50 гр маргарин - 200 мл павлака - 2 чешниња лук - 100 гр презла Начин на подготовка: Пилешките шницли натопете во растопен…

Ги пресекла виршлите на половина: Кога ќе го видите крајниот резултат, веднаш ќе се фатите…

Од сега овој рецепт ќе ви стане омилен - ќе го правите за сите прилики, од седенки со пријателите до доручек или вечера. Состојки: 5 виршли - 70 гр брашно - 70 гр пченкарно брашно - 1 јајце - 125 мл млеко - 2 лажици шеќер - 2 лажички…

Видео рецепт: Еве како да ги направите највкусните крофни!

Видео рецепт: Еве како да ги направите највкусните крофни! Ретко кој не сака крофни – погледнете го видео рецептот за највкусните крофни… Состојки: 400 мл млеко; 40 гр квасец; 50 мл масло; 1 лажица шеќер малку сол; 2 јајца; 700 гр…

Ги измеша сите состојки и ги стави во сад – за половина час доби превкусен оброк

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен оброк. Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек…

Палачинки од шише: Брза подготовка, без валкани садови (Видео)

Палачинки од шише: Брза подготовка, без валкани садови (Видео) Веројатно нема човек кој не сака да јаде палачинки. Меѓутоа, тие бараат доста време да се испечат, а по подготовката на смесата секогаш остануваат валканите садови.…

Најбрзиот рецепт за шпанска пита – готова за 30 минути (Видео)

Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек или како предјадење. Состојки: 80 гр рендан кашкавал; 120 гр сечкана шунка; 130 гр…

Наредила лажици на тесто: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе се фатите за работа…

Вашите гости едвај ќе чекаат да им го подготвите ова повторно… Ако сакате да послужите крем сирење или некој друг намаз како предјадење, тогаш овој оригинален трик е за вас. Изненадете ги своите гости со тесто во облик на лажица. Сè…

Најбрзиот десерт на светот: Наредила бисквити во калап и добила нешто магично (Видео)

Нема побрз десерт – кога ќе видите колку лесно се прави, веднаш ќе се фатите за работа! Потребни ви се чоколаден прелив, бисквити и шлаг… Подгответе чоколаден фил по желба, наредете бисквити во калап како што е прикажано во видеото и…

Ручек за 5 минути: Рецептот кој го прегледале над 40 милиони луѓе

Ако немате идеја што да направите за ручек, ви пренесуваме едноставен рецепт за брз, но вкусен оброк. Состојки: компири; масло за готвење; јајца; брашно; сол; бибер; шунка; кашкавал Подготовка: Сварете компир во лушпа, па излупете…