Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Поедноставно не може: Чоколадна торта од само 2 состојки

Јапонската Јутјуб ѕвезда Ochikeron, авторка на рецептот cheesecake од три состојки, повторно е во центарот на вниманието. Овој пат благодарение на неверојатната чоколадна торта од само две состојки. Во продолжение пронајдете инструкции…

Рецепт: Направете сочен колач од кокос за само 15 минути

Овој рецепт ќе ги израдува сите зафатени домаќинки! Едноставно се подготвува, вкусен е, но и ефтин! СОСТОЈКИ: Мерката е чаша од 2 дл. 1 чаша јогурт, 1 чаша млеко, 1 чаша масло, 1 чаша кокос , 1 ванилин шеќер, 2 чаши шеќер, 2 чаши…

Вкусни ружи од јаболка- Изгледаат убаво, вкусни се, а и лесно се прават

Овој рецепт ќе ви помогне со само лиснато тесто и јаболки да направите вистинско уметничко дело во кујната. Овој десерт е можеби и премногу добар за јадење. Многу лесно може да го направите, а има само неколку состојки. ПОТРЕБНИ ВИ…

РЕЦЕПТИ: Грчки намаз за добри утра

Доколку никогаш не сте ја пробале познатата Тиро салата, поточно грчки намаз од сирење, ова е вистински момент да издвоите пет минути од времето за совршен доручек! СОСТОЈКИ: 300 грама фета сирење, 3 чешни бел лук, лута пиперка,…

Рецепт на денот: Похован кашкавал

Една од првите асоцијации кога ќе се спомне похован кашкавал најчесто е свадба :-) Сепак, овој деликатесен рецепт можете многу едноставно да си го подготвите дома или кога ќе ви дојдат гости на ручек. Потребни состојки: 400 гр мешан…

Еве како да направите домашен чипс во микробранова – ЗА САМО 10 МИНУТИ!

Ако сакате чипс, ова видео е за вас. Ви пренесуваме рецепт: како да направите чипс за само 10 минути! Компирот исечете го на тенки парчиња. Стаклениот сад од микробрановата печка добро намачкајте го со масло и на него наредете ги…

РЕЦЕПТ: Толку вкусно домашно мачмалоу не сте пробале

Мачмалоу, еден од слатките симболи на нашето детство кој и денес радо би го изеле. Што ако ви кажеме дека можно е да направите домашна верзија од овој популарен десерт, кој е подобар дури и од оригиналот? Пробајте, нема да се каете.…

СЛАТКО ОСВЕЖУВАЊЕ: Најбрза летна торта од јогурт, кекс и овошје

За подготовка на оваа торта ќе ви бидат потребни само десетина минути... СОСТОЈКИ: 500 грама бисквити, 1 литар јогурт, шеќер во прав, 500 грама овошје по желба (малини, јагоди, капини, вишни, ананас, банани, киви), 200 грама крем шлаг…

Пазарот е преполн со лажен мед: Како да препознаете што е вистински мед?

Со помош на овие неколку трикови со леснотија ќе детектирате вистински мед. Не наседнувајте и внимавајте бидејќи се работи за една од најздравите намирници на светот. 1. Читањето на составот на теглата мед е чекор кој помага при избор на…

Бабин рецепт за крем-чорба од зеленчук!

Има ли нешто повкусно од бабина чорба? СОСТОЈКИ: 1/2 главица црн лук, 3-4 чешни бел лук, праз, парче корен од целер, малку магдонос, неколку брокули, карфиол, 2-3 прокељ, 1-2 моркови, малку пашканат, 1 пиперка, 2 лажици кисела…

Три оригинални начини да направите украсни салфетки и да ги импресионирате гостите (видео)

Ви доаѓаат гости на вечера или можеби сте ги повикале на роденденска или некоја друга забава, и сакате се` да изгледа спектакуларно? Покрај феноменалната храна која сте ја подготвиле, може да ставите и салфетки на многу необичен и…

Рецепт за Цезар салата

Секој ресторан приготвува цезар салата со различен вкус. Gotvi.mk рецептот прочитајте го тука. Потребни состојки: 1 пилешки стек, зелена салата, запечен леб или кубети, шери домати, пармезан, дресинг Начин на готвење: Пилешкиот стек…

Рецепт на пица мајсторите: Ова е идеално тесто за пица

Рецептот е оригинален, а пицата совршена... Половина килограм брашно ставете во еден сад. Потоа по ред додадете ги состојките: две лажички сол, една лажичка шеќер, 5 грама сув квасец (нешто помалку од цела вреќичка вообичаено пакување од…

Рецепт на денот: Тесто за совршени палачинки

Наутро за доручек или навечер за лесна вечера со малку џем или Нутела, банани, кекс или шлаг, палачинките се совршен оброк во секоја комбинација. Сите ги прават на различни начини... Ако сакате да ги подготвите по точен рецепт и да…

Јадете го ова само 3 дена за вечера и ќе изгубите до 6 килограми

Ни доаѓа летото и сите сакаме да изгледаме најдобро што можеме. Како би се решиле од вишокот килограми, ве советуваме да го испробате овој рецепт за салата. СОСТОЈКИ: зелка; морков; сок од лимон; маслиново масло НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:…

Ќе замириса цела куќа: Мекици со јогурт готови за 10 минути – одличен доручек

Подгответе вкусни мекици за доручек – се прават за 10 минути, а се јадат уште побрзо! СОСТОЈКИ: 500 мл млеко; 1 квасец; 1 прашок за печиво; 4 јајца; 1 лажица сол; 200 мл јогурт; 1 кг брашно НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Ставете брашно,…

Не можете да заспиете: Домашна напивка со која ќе ја победите несоницата

Природните сокови од зеленчук и овошје можат да ви помогнат во борбата со несоницата и останати проблеми. Несоницата е еден од здравствените проблеми на кои луѓето најчесто се жалат: од прилика 1 од 3 лица се среќаваат со проблеми во…

Што ќе се случи со вашиот организам ако јадете лук и мед во исто време

Природата може да ни ги пружа најдобрите природни лекови за многу болести, кои можат значително да го подобрат нашето здравје. Лукот еден е еден од најмоќните природни лекови, а може да застане рамо до рамо со некои од најдобрите…

Рецепт кој се памти: Подгответе го познатиот војнички грав по норматив на ЈНА

Оние кои служеле војска во бивша Југославија сигурно и ден денес се сеќаваат на популарниот војнички грав. Овој норматив обезбедува 5 дл. готово јадење Потопете го гравот во студена вода, водејќи сметка за тоа водата да биде во…

Имате хроничен замор? Тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас

За да не се задржуваат токсини во крвта, треба повремено да се прави чистење. Со задржувањето на токсини во крвта стануваме хронично уморни, чувствуваме надуеност и имаме проблеми со циркулацијата. Овие тешкотии можат да се отстранат…