Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Лисната македонска пита, повкусна немате пробано (Видео рецепт)

Вкусно јадење кое ќе ве освои на првиот залак! Состојки: 800 гр брашно; 1 лажица сол; 450 мл вода; 250 гр маргарин за премачкување; 200-300 гр сирење за фил; 2 јајца за фил; 1 лажичка сол за фил Начинот на подготовка погледнете го во…

Преубава Мимоза салата – вкус кој освојува (Видео рецепт)

Преубава салата од зеленчук, мајонез, јајца и кисели краставички. https://www.youtube.com/watch?v=xe7u9cIcRWU Филувана во провиден сад изгледа декоративно, а може да се подготви во неколку помали садови или во еден поголем. Состојки:…

Брз и вкусен доручек: Топли пирошки полнети со сирење (Видео)

Неверојатно вкусни, пирошки кои ќе ги обожавате! Состојки: 15 гр квасец; 1 лажица шеќер; малку сол; 200 мл млеко; масло; 1 јајце; 300-400 гр брашно; 200 гр сирење Начин на подготовка: Квасецот растопете го во топло млеко, додајте…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен оброк…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен оброк. Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек…

Мека и мирисна: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста (Видео)

Мека како душа, се топи во уста. Убаво изгледа, а вкусот е фантастичен! https://www.youtube.com/watch?v=y34Ew5-lU-A Состојки: 1 кг брашно – 40 гр свеж квасец – 200 мл млака вода – 300 мл јогурт – 100 мл масло – 1 цело јајце + 2 жолчки…

Брза вечера или доручек – полнет леб со кашкавал и кајмак (Видео)

Одлична идеја и начин како да го искористите стариот леб… Состојки: 1 векна леб; 100 гр колбасица; 150 гр кашкавал; 4 лажици кајмак ; 3 лажици ајвар; млад кромид; магдонос Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на…

Поубава од бурек: Косовска пита со месо и праз од 32 крцкави слоеви (Видео)

Подгответе вкусна косовска пита со месо и праз. Според многумина, оваа пита е повкусна од бурек! Состојки: 800 гр брашно, 500 мл вода, 1 рамна лажица сол, 400 гр мелено месо, 2 струка праз, сол, бибер, магдонос Начинот на подготовка…

Најдобриот рецепт за руска салата – ќе ја правите секогаш (Видео)

Состојки: 4-5 големи компири варени во лушпа, 2 поголеми моркови, околу 100 гр грашок, 100 гр шунка 2 јајца, 2 кисели краставички, сол по вкус, 2 пакувања мајонез, 1 лажичка сенф Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот…

Најбрзите уштипци: Вкусот е фантастичен, а се прават за 10 минути (Видео)

Фантастичен рецепт за уштипци кои се прават за 10 минути. Овие уштипци се толку меки и воздушести, што се топат во уста! Послужете ги за доручек или кога и да посакате. Пробајте ги задолжително! Состојки: 200 мл млеко, 250 гр брашно,…

Цел живот погрешно правевте палачинки – ова е вистинскиот начин (Видео)

Сите сакаат палачинки, некој ги јаде со крем, некој со џем, со мед… Има многу комбинации за вистинско уживање. Но, дали сте знаеле дека постои полесен начин како да направите поголема количина палачинки одеднаш? На социјалните мрежи е…

Ледени коцки кои се топат во уста: Кога еднаш ќе ги пробате, ќе ги правите секогаш (Видео)

Се прават едноставно од состојки кои веќе ги имате во кујна. Овие ледени коцки ќе ве освојат со својот фантастичен вкус! Состојки за кора: 6 јајца, 6 лажици брашно, 3 лажици масло, 4 лажици какао, 1/2 кесичка прашок за печиво Состојки…

Мекици со јогурт готови за 10 минути: Омилен доручек за целото семејство!

Подгответе вкусни мекици за доручек – се прават за 10 минути, а се јадат уште побрзо! Состојки: 500 мл млеко, 1 квасец, 1 прашок за печиво, 4 јајца, 1 лажица сол, 200 мл јогурт, 1 кг брашно Подготовка: Ставете брашно, јајца, прашок за…

Неодолива јогурт погача – додека ја печите цела куќа ќе замириса

Мека и неодолива – ви донесуваме рецепт за вкусна јогурт погача која ќе ја обожавате! Состојки: 2 јајца, 1 јогурт во чаша, 50 гр квасец, 2 дл вода, 2 лажички шеќер, 2 лажички сол, 700-800 гр брашно тип 400 глатко, сусам за посипување,…

Со овој едноставен трик палачинките веќе никогаш нема да ви излезат жилави

Палачинките се еден од најчесто правените десерти. Брзо се прават, а многу се вкусни! Сепак, на многумина им се случува палачинките да им испаднат жилави, а со овој трик веќе нема да се случува тоа. Во рецептите за смеса за палачинки…

Оригинал рецепт за босански бурек, еве како да го направите! (Видео)

Многумина обожааваат бурек, но ретко кој знае да го направи, па затоа најчесто го купуваме од пекари. https://www.youtube.com/watch?v=4gEyVbwlKF4 Поради тоа, ви донесуваме рецепт за оригинален босански бурек… Во видеото во прилог…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го правите на друг начин! Наједноставното тесто за пица, речиси без месење и толку меко што се развлекува со раце. Ова тесто може секој почетник да го…

Мека како морска пена: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста

Мека и мирисна: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста (Видео) Мека како душа, се топи во уста. Убаво изгледа, а вкусот е фантастичен! Состојки: 1 кг брашно – 40 гр свеж квасец – 200 мл млака вода – 300 мл јогурт – 100 мл…

Израдувајте ги децата: Разубавете им го Велигден со чоколадни јајца, а еве како да ги…

Велигден е празник на кој најмногу се радуваат децата. Како би ја зголемиле нивната среќа уште повеќе, направете им чоколадни јајца од здрави состојки и без додаток на разни адитиви. Состојки: 100 гр какао путер, 90 гр какао во прав,…

Земала 6 кесички бонбони и ги растопила во лонец. Кога ќе видите што направила, ќе се…

Сакате ли бонбони? Сакате ли колачи? Тогаш ова е вистинското видео за вас... Во денешно време на интернет можете да најдете милиони разни рецепти, а постојат и многу видео тутуријали кои од вас можат да направат вистински кувар. Но,…

Мицкоски: За два месеца Владата го задолжи секое семејство 1.000 евра

За два месеца владата на СДСМ го задолжи секое семејство 1.000 евра, тврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На прес-конференција тој упати остри критики за владината економска политика обвинувајќи дека во првите два…