Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Брзо и вкусно: Плескавици од компир со месо

Овие плескавици од компир со месо се неверојатни. Пробајте ги и вие – се подготвуваат едноставно и брзо, а се многу вкусни.

СОСТОЈКИ:

– 5-6 компири, 150 грама мелено, претходно испржено месо, лук – 1 главица,2 јајца, брашно – една лажицa,, малку магдонос, сол, бибер, зачини

ПОДГОТОВКА:

1. Изрендајте го компирот и исцедете ја водата.

2. Додајте јајца, сол, бибер, брашно и измешајте.

3. Меленото, претходно малку испржено месо, измешајте го со ситно сецканиот лук, бибер, сол и останатите зачини.

4. Од направената маса компир формирајте тенки плескавици.

5. Ставете месо на формите од компир и поклопете ги со друга половина од смесата и пржете ги на врело масло од двете страни.

Готово е…

Исто така многу е вкусно ако плескавиците ги прелиете со павлака, а наместо месо може да ставите и салама.